Krčki srednjoškolci obilježili Dan sjećanja na Vukovar

I ove su godine, 18. studenog, na Dan sjećanja na Vukovar, učenici krčke Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir i njihovi profesori upalili lampione, no ovog puta nešto drugačije, u obliku vukovarskog vodotornja, poznatog simbola žrtve, ali i snage Vukovara.

Te su lampione najprije zajednički postavili pred zgradom škole, a potom i na Veloj placi, glavnom gradskom trgu. Ovogodišnjem paljenju svijeća uz sjećanje na žrtvu koju je u Domovinskom ratu podnio Vukovar tako je dodijeljena dodatna, humanitarna vrijednost. Naime, lampioni u obliku vukovarskog vodotornja, a čiju je proizvodnju inicirao mladi kreativac Vedran Barić, naručeni su upravo iz Vukovara, a dio sredstava kojim su plaćeni bit će doniran u humanitarne svrhe, i to za potrebe Vukovarskih leptirića - udruge roditelja djece s poteškoćama u razvoju. Na taj način, svakim kupljenim i zapaljenim vukovarskim lampionom dao se prilog pamćenju slavne prošlosti grada heroja, ali i doprinijelo boljoj budućnosti Vukovaraca koji su ipak njegovo najveće svjetlo.
Prije dvadeset i dvije godine, 18. studenog 1991., nakon tromjesečne opsade i gotovo potpunog uništenja grada, u Vukovaru je prestao otpor hrvatskih branitelja. Hrvatski sabor donio je 29. listopada 1999. Odluku o proglašenju Dana sjećanja na žrtvu Vukovara kako bi se dostojanstveno i primjereno odala počast svim sudionicima obrane Vukovara, danas grada simbola hrvatske slobode.