Krčki osnovnoškolci proizveli desetak litara maslinovog ulja

Izgradnjom Osnovne škole Fran Krsto Frankopan - Matične škole Krk, uz istočni dio korpusa zgrade, naši osnovnoškolci dobili su dio dvorišne parcele pogodne za organizaciju školskoga vrta. Ondje je tako zasađeno devet stabala masline za čiji su se uzgoj i rast godinama brinuli ne samo školarci već i njihovi učitelji, a redovita i pomna briga ove je jeseni iznova rezultirala berbom, i to drugom po redu.
Naime, temeljeći se na spomenutim aktivnostima, još prošle godine u školi je, pod vodstvom učitelja Borisa Brnića, postavljen projekt namijenjen prije svega učenicima trećih i šestih razreda obzirom da su njihovi nastavni sadržaji najviše povezani s takvim hortikulturno-poljoprivrednim inicijativama, koje, možemo kazati, bivaju praktičnim nastavkom teorijskih znanja što se stječu tijekom satova Prirode (i društva).
Upravo u školskom vrtu, 19. listopada 2017. godine, kao uvod u drugu sezonu projekta Maslina, prigodno predavanje održao je krčki agronom David Mrakovčić, dok je o simbolici masline u biblijskim knjigama i ulozi maslinovog ulja u crkvenoj praksi kazivao vlč. Anton Valković, da bi u nastavku uslijedila zajednička berba, i to ne samo u školskom vrtu već i eksterijeru obližnje Bogorodičine crkve. Međutim, ovdje, ovoj hvalevrijednoj školskoj eko-akciji nije bio kraj, jer ubranih stotinjak kilograma maslina odneseni su u toš, gdje su školarci dobili priliku in situ spoznati proces njihove prerade, što znači da je krčka osnovna škola još jednom dobila desetak litara ulja spremnog da se flašira i označi za ovu prigodu posebno dizajniranom etiketom.