Kako misliš mene nema?! - kultna predstava Teatra Exit kroz perspektivu dvojice prijatelja propitala našu svakodnevicu

U sklopu kazališnog programa 66. Ljetnih priredbi, kultna predstava Kako misliš mene nema?!, kreirana u produkciji zagrebačkog Teatra Exit, pred punim auditorijem Scene Zidine, priređena je 11. srpnja 2022. godine.

Komična, na trenutke tužna i dramatična, ova predstava, koja propituje našu svakodnevicu kroz perspektivu dvojice mladih prijatelja čija je jedina želja prvi puta otići na more, sve u publici natjerala je da se zapitaju koliko su puta prošli pokraj nekog, a da nisu znali da mu mogu ostvariti životni san.

Predstava je od svoje premijere, 2007. godine, osvojila čitav niz nagrada te se za nju, nakon punih 15 godina igranja i više od 480 izvedbi, i nadalje traži karta više. U međuvremenu je, dakle, uspjela steći status kazališnog komada koji ne zastarijeva već sa svakom novom godinom dobiva još više šarma, patine, duha i gorčine...

Kroz dva sata nabrijane farsične i iskrene, kalamburične i dramatične, istodobno smiješne i gorko-tužne igre, glumci su demonstrirali nisku svojih unutrašnjih i zamišljenih identiteta, pretvarajući ih, alkemijom svoje igre, u niz osoba, situacija, realnih i fantastičnih događaja koje smo mogli prepoznati kao naše vlastite, kao stvarnost koja nas okružuje i koju u svom apsurdu, konfliktu i dramatičnosti živimo. Igrom visoke energije, virtuoznosti i sposobnosti glumačke transformacije predstavi je pošlo za rukom istražiti osobne i društvene maske i kontramaske, lažne i istinske vrijednosti te granice životne i scenske realnosti i fikcije.

Ovaj sjajan kazališni komad autorski je projekt Ivice Boban, a majstorski su ga ponovo izvela dva poznata hrvatska glumca, Amar Bukvić i Filip Juričić, koji su uz ove uloge odrasli i u njih upisali dio sebe... Filip Juričić tako donosi lik mladića koji je odrastao u neimaštini zbog oca liječnika koji ga je odbacio. Njegov život započeo je odbacivanjem onoga tko ga je stvorio, pa kao da ga je nakon tog inicijalnog odbijanja i cijelo društvo odlučilo ne priznati. Ne priznati mu zasluge, trud, volju. A najmanje uspjeh. Amar Bukvić bio je, pak, odličan u ulozi vjernog prijatelja i dobrodušnog momka koji na pameti ima mnogo toga, na primjer kako izbjeći deložaciju iz stana, a ipak na svijet gleda s osmijehom na licu. Kupuje krntije od automobila, smije se, ne odustaje od nadanja da će jednog dana ipak uštedjeti i vidjeti to dugo sanjano more.

U nastavku kazališnog dijela Ljetnih priredbi, već sljedećeg ponedjeljak, 18. srpnja, slijedi popularna komedija Ringišpil nastala u produkciji Kerekesh teatra, a u srijedu, 20. srpnja, predstava za djecu Tri prašćića zagrebačkog Kazališta Lectirum.

Ulaznice za programe ovogodišnjih Ljetnih priredbi kupuju se na prodajnom mjestu u Galeriji Decumanus, Josipa Jurja Strossmayera 2 (stari grad), unutar njezinog redovnog radnog vremena, od ponedjeljka do subote, između 10.00 i 12.00 te 20.00 i 23.00 sata. U suprotnom, ulaznice se mogu rezervirati telefonom na 051 220 041.

Financijsku podršku ovogodišnjim Ljetnim priredbama, za čiju se organizaciju već tradicionalno brine Centar za kulturu Grada Krka, pružili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka.