Izbori za zastupnike u Hrvatski sabor: Obavijest biračima u Primorsko-goranskoj županiji

Povodom nadolazećih izbora za zastupnike u Hrvatski sabor, Upravni odjel za opću upravu i upravljanje imovinom Primorsko-goranske županije, objavio je obavijest biračima s prebivalištem na području Primorsko-goranske županije o mogućnosti vršenja uvida te dopunjavanja ili ispravljanja podataka upisanih u registar birača, kao i podnošenja zahtjeva za privremeni upis u registar birača izvan mjesta prebivališta, izdavanje potvrde za glasovanje izvan mjesta prebivališta te prethodnu registraciju. Integralni tekst obavijesti biračima preuzmite: OVDJE.

Birači s područja Grada Krka, kao i općina Baška, Dobrinj, Malinska-Dubašnica, Omišalj, Punat i Vrbnik, mogu izvršiti uvid, dopunu ili ispravak podataka upisanih u registar birača te podnijeti zahtjev za privremeni upis u registar birača izvan mjesta prebivališta, izdavanje potvrde za glasovanje izvan mjesta prebivališta te prethodnu registraciju, u Matičnom uredu Krk, Trg bana Josipa Jelačića 5, 51500 Krk, s time da se sve potrebne informacije mogu dobiti radnim danima, i to telefonom na 051 354 345; 220 063, između 07.30 i 14.30 sati, ili e-mailom na mu.krk@pgz.hr.

Rok za uvid, dopunu i ispravak podataka upisanih u registar birača te za podnošenje zahtjeva istječe u srijedu, 24. lipnja 2020. godine .

Birači mogu pogledati svoje podatke upisane u registar birača na mrežnoj stranici Ministarstva uprave Republike Hrvatske: uprava.gov.hr. Ondje su dostupni i svi obrasci zahtjeva.

Svoje zahtjeve birači mogu podnijeti neposredno, elektroničkim putem na objavljenu e-mail adresu ili putem sustava e-Građani. Uz zahtjeve podnijete elektroničkim putem obavezno se mora priložiti preslika identifikacijske isprave.

Pripadnici nacionalnih manjina imaju pravo na zastupljenost u Hrvatskom saboru te ostvaruju pravo glasovanja temeljem nacionalne pripadnosti. Birači pripadnici nacionalnih manjina mogu dati izjavu o nacionalnoj pripadnosti ili ispraviti podatak o nacionalnoj pripadnosti u registru birača. Stoga, pozivaju se pripadnici nacionalnih manjina koji će navršiti 18 godina do dana održavanja provedbe izbora, da se izjasne o svojoj nacionalnoj pripadnosti pred nadležnim upravnim tijelom. Rok za dopunu ili ispravak podataka o nacionalnoj pripadnosti istječe u srijedu, 24. lipnja 2020. godine. Birači se na dan izbora ne mogu izjašnjavati o svojoj nacionalnoj pripadnosti, osim onih koji nisu upisani u registar birača. Iznimno, birači koji nisu upisani u registar birača, prilikom upisa u registar birača i izdavanja potvrde za glasovanje mogu se izjasniti o svojoj nacionalnoj pripadnosti.

Birači koji imaju prebivalište u Primorsko-goranskoj županiji, a prilikom dolaska na biračko mjesto utvrde da nisu upisani u izvatke iz popisa birača, jer primjerice nemaju važeću osobnu iskaznicu, mogu na dan održavanja izbora ostvariti svoje pravo glasovanja s potvrdom za glasovanje koju izdaje nadležno upravno tijelo prema mjestu prebivališta birača.