Javnosti predstavljen novoosnovani Klub krčkih darivatelja krvi 100 kapi

U prigodi obilježavanja Dana darivatelja krvi, 25. listopada 2017. godine, krčki gradonačelnik Darijo Vasilić svečano je primio dvojicu otočana, Zorana Đunđeka i Zlatka Jurkovića, koji su krv darovali hvalevrijednih stotinu puta, i to u društvu Marije Jakominić i Antuna Lončara, ravnateljice i predsjednika Gradskog društva Crvenog križa Krk.
Tom prigodom, osim što im je uputio čestitku na račun njihove neupitne plemenitosti, humanosti i altruizma, krčki gradonačelnik iskoristio je priliku i za upoznavanje sa svim aspektima otočnog sustava prikupljanja krvi koji, ističe Jakominić, osim na redovitim dugogodišnjim darivateljima danas počiva i na stabilnoj bazi koju čini 250 otočana.
Akcije dobrovoljnog darivanja, napominje čelnica krčke asocijacije, u otočnoj ispostavi Doma zdravlja Primorsko-goranske županije organiziraju se četiri do pet puta godišnje, a tijekom svake od njih u prosijeku se prikupi stotinjak krvnih doza, no unatoč takvom zadovoljavajućem rezultatu naš je cilj ipak postići još više. Stoga smo u suradnji s krčkom srednjom školom, pod vodstvom dr. Vesne Čavar, odnedavne ravnateljice Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije, pokrenuli program edukacije mladih o dobrovoljnom darivanju krvi u namjeri da postanu nada potrebitima, i to ugledanjem na one koji već godinama žive s davalaštvom, jer njegovanjem tzv. krvotoka solidarnosti ipak spašavamo ono najvrjednije, a to je ljudski život. Priznanje, dodaje Jakominić, treba odati i Hrvatskom Crvenom križu koji već više od 60 godina organizira i potiče akcije dobrovoljnog darivanja krvi čime aktivno sudjeluje u očuvanju zdravlja naših sugrađana, ispunjavajući time svoju temeljnu ulogu, a to je humanost. No unatoč uhodanom sustavu, moramo itekako dobro paziti da i onima koji tek dolaze sačuvamo takvu blagodat. Upravo na tom tragu, naglašava Jakominić, na današnji dan službeno je osnovan Klub krčkih darivatelja krvi 100 kapi, koji okuplja dobrovoljne darivatelje krvi sa 100 i više davanja, odnosno darivateljice sa 75 i više davanja s područja otoka Krka, a koji bi, izgrađenim pozitivnim stavom, u svojoj sredini, a posebice među mladima, trebali poticati na priključivanje organiziranim akcijama darivanja krvi, ali i predano sudjelovati u traženju načina kojima se mogu osigurati povlastice za skupinu čiji su dio. Podaci o svim članovima Kluba 100 kapi bit će pohranjeni u njegovoj Spomen knjizi koja će baštiniti uspomene na sve one koji su godinama tiho i nenametljivo činili dobro, humanošću se isticali, davali sebe i tako poklanjali zdravlje potrebitima. Na svom prvom zasjedanju, uz prigodan prezentacijski program održanom u sjedništu Gradskog društva Crvenog križa Krk, zaključuje Jakominić, predsjednikom Kluba, kao prvi krčki jubilarac, izabran je Zdravko Petrić, kojem će se prvenstveno u promoviranju ovog humanog čina pridružiti i preostalih sedam članova, i to redom Davorka Zahija, Berislav Manestar, Josip Mahulja, Emil Karabaić, Nikola Pavan te dvoje novih jubilaraca Zoran Đunđek i Zlatko Jurković.