Izložbom Čuvamo, maštamo, stvaramo krčki mališani odaslali snažnu ekološku poruku - čuvajmo okoliš od pretjeranog nagomilavanja tekstila!

U Galeriji Decumanus, u organizaciji Centra za kulturu Grada Krka, između 01. i 21. ožujka 2024. godine, može se razgledati tradicionalna izložba što je svake godine zajedno sa svojim odgojiteljima i roditeljima priređuju polaznici Dječjeg vrtića Katarina Frankopan iz svih otočnih podružnica, s time da su se ovog puta pozabavili temom Čuvamo, maštamo, stvaramo.

Ovogodišnji postav, koji je nastao kao rezultat mnogobrojnih aktivnosti vrtićaraca iz Krka, Vrha, Milohnića, Omišlja, Njivica, Malinske, Polja, Baške, Vrbnika i Punta, otkriva radove nastale u raznim likovnim tehnikama, ali i mnoge uporabne predmete. Svi posjetitelji izložbe, stoga, pogledom na postav mogu uvidjeti kako se kreativnost i poriv za stvaralaštvom razvijaju i njeguju u ranoj i predškolskoj dobi, ovog puta potaknuti globalnim ekološkim problemima s naglaskom na pretjeranu proizvodnju tekstila koji se, zbog svoje pristupačne cijene, sve više nagomilava i na kraju završava na odlagalištima otpada. Inspiriran time, postav izložbe demonstrira kako se od odbačenog i starog tekstila mogu izraditi korisni i kvalitetni predmeti, i to uz samo malo dobre volje, mašte i (gotovo zaboravljene) vještine koje su gajile prethodne generacije. Mališani su se, dakle, pripremajući postav, okušali u šivanju, što znači da su uz pregršt zabave i stvaralačkog poticaja uspjeli naučiti nešto korisno i novo, s čime se većina njih više ne susreće u svakodnevnom životu.

Izložbu su, 01. ožujka u jutarnjim satima, tijekom ceremonije otvorenja obogaćene prigodnom pjesmom raspoloženih mališana, zajednički predstavili Maja Parentić, ravnateljica Centra za kulturu Grada Krka i Irena Žic Orlić, ravnateljica Dječjeg vrtića Katarina Frankopan, a program je svojom nazočnošću podržao i krčki gradonačelnik Darijo Vasilić.

– Svih 11 vrtića pod kapom Katarine Frankopan, kazala je Žic Orlić, ponovo se ujedinilo kako bi posjetiteljima i čitavoj zajednici poslali važnu i vrijednu poruku. Kreativni i maštoviti izložbom okupljeni radovi rezultat su zajedničkog rada i druženja djece, roditelja i odgojitelja. Sama izložba motivirana je temom globalnih ekoloških problema s fokusom na pretjeranu eksploataciju tekstila. Iako se problemom nagomilavanja tekstilnog otpada bave odrasli, odnosno mnoge na globalnom nivou relevantne organizacije, ustanove i pojedinci, i mi mali možemo dati svoj vrijedan doprinos u njegovom rješavanju. Sadržajem izložbe tako smo htjeli pokazati i dokazati kako se od starih i odbačenih tkanina, uz malo dobre volje i mašte, mogu izraditi korisni i kvalitetni predmeti. Pritom smo oživjeli jednu danas zanemarenu vještinu koja je prethodnim generacijama bila posve uobičajena. Pogađate, radi se o šivanju u kojem su se, uz budno oko odgojitelja, i naši mališani mogli okušati koristeći se iglom i koncem. Svako novo iskustvo, doživljaj ili vještina za našu je djecu jedan oblik učenja i sazrijevanja zato smo se i ovog puta potrudili da i pripremanje ove izložbe bude poticajno uz mnoštvo prilika za bogaćenje i nadogradnju postojećih znanja. Zahvaljujem se ovom prigodom svim roditeljima koji su odvojili svoje vrijeme i pridružili nam se na radionicama, a veliko hvala moram uputiti i svim odgojiteljima koji su još jednom demonstrirali da uz zajedništvo i dobru volju možemo stvarati i prenositi poruke vrijedne pamćenja, zaključila je Žic Orlić.

– Meni je svake godine sve veće zadovoljstvo sudjelovati na otvorenju ove proljetne izložbe Dječjeg vrtića Katarina Frankopan, priznao je Vasilić, koja se u kontinuitetu, jednom godišnje, odvija u krčkoj Galeriji Decumanus. Pripremajući je djeca su sa svojim ručicama i maštom, idejama i projektima, vođeni odgojiteljima bez kojih sve predstavljeno sigurno ne bilo toliko kvalitetno, kreirali postav kojim snažno poručuju koliko su ekologija i zaštita okoliša presudne i bitne za našu budućnost, zaključio je Vasilić.

Izložba Čuvamo, maštamo, stvaramo, svim zainteresiranim posjetiteljima bit će na raspolaganju sve do 21. ožujka, s time da će se postav moći razgledati svakim radnim danom od 10.00 do 12.00 te od 18.00 do 20.00 sati ili uz prethodnu najavu organizatoru Centru za kulturu Grada Krka, telefonom na 051 220 041 iliti mailom na kultura@gradkrk.net.

Samu izložbu prati i serija besplatnih popodnevnih radionica namijenjenih malenim kreativcima, i to prema sljedećem rasporedu: 01. ožujka - izrada ginjol lutkica na temu Tri praščića; 04. ožujka - izrada i ukrašavanje ručnih torbica od starog trapera; 05. ožujka - izrada proljetnog mozaika; 06. ožujka - izrada lutkica za prste od ostataka tkanine; 07. ožujka - izrada lutkica zijevalica od čarapa; 08. ožujka - ukrašavanje cvjetića od tkanine s flomasterima i vodenim bojama; 11. ožujka - ukrašavanje zastavica od tkanine s flomasterima; 12. ožujka - izrada slika od tkanine; 13. ožujka - izrada igre Križić-kružić od filca; 14. ožujka - izrada zečića od čarapa; 15. ožujka - izrada lutkica u narodnim nošnjama; 18. ožujka - izrada plakata od ostataka tkanine; 19. ožujka - izrada tkanja na papirnatim tanjurima; 20. ožujka - ukrašavanje pisanica od stiropora ostacima tkanine; 21. ožujka - izrada nakita od tkanine.