Izabrano dvanaest najboljih literarnih radova i slogana na temu ekologije

Nakon uručenja nagrada sudionicima likovne radionice Krk LANDart, u Galeriji Decumanus, 05. svibnja 2014. godine, dodijeljene su i nagrade autorima najboljih literarnih radova i slogana na temu ekologije koji su pristigli na ovogodišnj natječaj Trgovačko-komunalnog društva Ponikve eko otok Krk.

Riječ je o tradicionalnoj promidžbenoj akciji krčkog komunalca, kojoj je zadaća dodatno potaknuti osnovnoškolce i srednjoškolce na promišljanje o važnosti razvrstavanja otpada i poštivanja ekoloških normi u najširem smislu. Međutim, ove je godine novina inzistiranje na promišljanju o temama vezanim i uz energetiku. Naime, energetska neovisnost i minimaliziranje razine stakleničkih plinova dva su vrlo važna cilja što ih Krčani, za dobrobit sviju, otočana i turista, planiraju realizirati u bližoj budućnosti.
Nakon čitavog niza likovnih medija, ovogodišnji, šesti po redu natječaj, bio je usmjeren prema literarnom izričaju, a zainteresirani školarci svojim su radom mogli obraditi temu vezanu uz ekologiju i/ili energetiku po vlastitom izboru, odnosno izabrati jedu od tema ponuđenih propozicijama natječaja. Literarni rad tako je mogao biti u stihu ili prozi, pisan na krčkoj čakavštini ili hrvatskome književnom jeziku. Po isteku roka, radove pristigle na natječaj, njih čak šestdesetak, iščitala je za ovu prigodu formirana ocjenjivačka skupina koja je izabrala po tri najbolja rada u kategorijama nižih i viših razreda osnovne, odnosno srednje škole.
Pred mnoštvom okupljenih posjetitelja mladim krčkim kreativcima novčane nagrade i priznanja uručili su djelatnici krčkog komunalca Dean Kosić i Ivan Jurešić u društvu ravnateljice Centra za kulturu Grada Krka Maje Parentić. U kategoriji nižih razreda osnovne škole prvu nagradu (1.000,00 kn) zaslužio je Toni Mandekić (OŠ Fran Krsto Frankopan Krk, MŠ Krk), drugu (750,00 kn) kolektiv 3. B razreda OŠ Fran Krsto Frankopan, MŠ Krk, a treću (500,00 kn) Hana Lukarić (OŠ Fran Krsto Frankopan Krk, MŠ Krk). U kategoriji viših razreda osnovne prva nagrada (1.500,00 kn) otišla je u ruke Anamarije Dujmović (OŠ Fran Krsto Frankopan Krk, PŠ Dubašnica), druga (1.000,00) Kristini Lukarić (OŠ Fran Krsto Frankopan Krk, MŠ Krk), a treća (500,00 kn) Leonardu Depopeu (OŠ Fran Krsto Frankopan Krk, PŠ Vrh). Među srednjoškolcima prva nagrada (2.000,00 kn) uručena je Sari Kinkela (SŠ Hrvatski kralj Zvonimir), druga (1.500,00 kn) Elizabeti Stanić (SŠ Hrvatski kralj Zvonimir), a treća (1.000,00 kn) Luciji Ostrogović (SŠ Hrvatski kralj Zvonimir). Posebne plakete za najbolje eko-slogane dobili su osnovnoškolci Matea Pavlić, Leonard Depope i Borna Blažević.
Ovaj natječaj predstavlja nastavak promidžbenih aktivnosti koje Ponikve redovito provode na otoku Krku s ciljem da se kontinuirano povećava udio razvrstanog otpada. Tako se, primjerice, posljednjih nekoliko godina u sklopu nastave prirode i biologije, učenicima prikazuje i edukativni film o krčkom modelu razvrstavanja otpada. Zahvaljujući netom zaključenom natječaju, ova školska godina završila je svojevrsnim eko-testom naših školaraca koji su svojim literarnim radovima pokazali koliko su ekološki osviješteni, posebice kada je u pitanju postupanje s otpadom.