Investicijski zamah: uskoro novi gradski kvart u Krku

novilist.hr, 27. rujna 2013.

Kako doznajemo od predstavnika građevinske tvrtke GP Krk, u tijeku su završne pripreme prve faze izgradnje većeg broja stambenih i stambeno-poslovnih građevina na području Zone 26 u gradu Krku.
Na tom lokalitetu, na kojemu se uz ostalo nalazi pred više godina izgrađeni velebni krčki Dječji vrtić Katarina Frankopan, otočni građevinari u skorijoj budućnosti kane podignuti cijeli jedan novi gradski kvart, i to na površini od 2,85 hektara smještenoj na sjeverozapadnom ulazu u grad.
Zanimljiv, atraktivan i ambiciozan graditeljski projekt čije arhitektonsko oblikovanje potpisuje poznati riječki arhitekt Idis Turato, kreator dječjeg vrtića, ali i većeg broja drugih krčkih građevina društvene namjene prepoznatljivog oblikovno-funkcionalnog pečata (poput matične jedinice Osnovne škole Fran Krsto Frankopan te njenog netom dovršenog dodatka - dvoranskog kompleksa i Školskog trga) realizirat će se na zemljištima u vlasništvu GP Krka, a kako nam prenosi Željko Velnić, zamjenik direktora krčke kompanije, na deset su parcela smještene stambene zgrade s po tri jednoetažna ili pak dvoetažna stana.

Ostale zone

Na dodatne tri parcele predviđa se i izgradnja stambeno poslovnih zgrada od kojih će svaka u prizemlju sadržavati poslovni prostor iznad kojega će se naći mjesta za dva stana. U najvišem dijelu zone u planu je izgradnja jedne ponešto veće, višestambene zgrade sa osamnaest stambenih jedinica, ističe jedan od čelnih ljudi krčke tvrtke koja će tim projektom, iščitavamo iz predstavljenih nam materijala i kompjutorskih vizualizacija budućeg izgleda Zone 26, taj dio Krka učiniti u najmanju ruku drugačijim u odnosu na ostale zone najvećeg otočnog naselja koje, zahvaljujući već spomenutim, proteklih godina realiziranim projektima Idisa Turata, počinje zračiti prepoznatljivim arhitektonskim pečatom koji malo koga ostavlja ravnodušnim.
Doznali smo i kako će stanovi unutar nove stambeno-poslovne zone locirane na prostranom, većim dijelom neizgrađenom zemljištu (u čijem se neposrednom susjedstvu nalazi i kompleks srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir te sjedište otočne ispostave Doma zdravlja PGŽ-a) biti površine u rasponu od 50 pa do 80 četvornih metara, svaki sa zasebnim ulazom, pripadajućim dijelom okućnice te osiguranim parkirališnim prostorom.
Svaka od građevina planiranih za izgradnju unutar Zone 26, prenose nam GP-ovci, slijedit će najviše standarde ekološke gradnje kao i visoke energetske učinkovitosti. Ono što svim stanovima daje posebnu vrijednost, ističe Velnić, bogatstvo je mediteranskog raslinja koje ih okružuje te pogled na more krčkog zaljeva. Zainteresirani kupci, uz uvjet da se pravovremeno jave, moći će utjecati na unutarnje uređenje građevina koje se ondje uskoro počinju graditi.
Projekt ćemo realizirati prema odredbama detaljnog plana uređenja Zone 26 koji je izrađen još 2008. te izmjenjen i dopunjen 2011. godine. GP Krk na tom području u vlasništvu ima oko 11.500 četvornih metara zemlje na kojoj u konačnici planiramo izgraditi 14 objekata ukupne tlocrtne površine oko 2.500 kvadrata, kaže zamjenik direktota GP-a Krka. Iz planskih se parametara vidi i kako važeći DPU propisuje vrlo mali koeficijent izgrađenosti što će pridonijeti kvaliteti stanovanja unutar zone, nastavlja naš sugovornik dodajući kako će se planirani objekti sastojati od podruma/suterena, prizemlja i kata, sveukupne bruto razvijene površine od oko 7.000 kvadrata.

U očekivanju dozvola

Građevinske parcele su površine od 560 do 945 četvornih metara, s maksimalno 3 stana po objektu, osim na jednoj, najvećoj parceli na kojoj je planirana već spomenuta zgrada s 3 etaže i 18 stanova. Držeći da nova zona nastaje na jednoj od najkvalitetnijih do danas očuvanih odnosno neizgrađenih zona u GP-u ne dvoje kako će zainteresiranih kupaca stanova, kuća i poslovnih prostora biti, bez obzira na još uvijek prisutne krizne trendove koji su, kao i u cijeloj zemlji, i na Boduliji donekle usporili kupoprodajne tokove nekretnina.
S obzirom na to da je riješena prostorno-planska dokumentacija jednako kao i vlasništvo odnosno da je izrada projektne dokumentacije u visokoj fazi dovršetka, nadamo se već do kraja godine ishoditi sve potrebne dozvole, a potom i započeti s gradnjom koja će u prvoj fazi obuhvatiti 5 do 6 objekata smještenih uz Vinogradsku ulicu, zaključio je Velnić dodavši kako GP-ovci odmah po dovršetku tih građevina, bez odgađanja, kane nastaviti s realizacijom cjelokupnog projekta. S podacima o cijenama stanova koji će ondje nastati kao i onim koji se tiču ukupne vrijednosti projekta (te izvorima njegova financiranja) u GP-u u ovoj fazi još uvijek ne izlaze u javnost čekajući dovršetak zahuktalog postupka ishođenja potrebnih dozvola. [Mladen Trinajstić]