Grad Krk posjetili predsjednik Ivo Josipović i Mirela Holy

Na poziv Energetske zadruge Otok Krk, Lokalne akcijske grupe Kvarnerski otoci i Udruge Eko Kvarner predsjednik Republike Hrvatske dr. Ivo Josipović te saborska zastupnica i predsjednica ORaH-a dr. Mirela Holy, 02. rujna 2014. godine, posjetili su grad Krk, i to s ciljem upoznavanja mnogih dosad realiziranih, započetih i planiranih projekata iz područja zaštite okoliša i održivog razvoja.

Svoj kratak, ali sadržajan boravak u Krku Josipović i Holy započeli su druženjem u sjedištu otočnog Trgovačko-komunalnog društva Ponikve gdje im je, pored ostalog, prezentiran sustav odvojenog prikupljanja i ekološkog zbrinjavanja komunalnog otpada kao i inicijativa za smanjenje emisije stakleničkih plinova.
Predsjednik Josipović ocijenio je da prezentirani projekti predstavljaju sjajan primjer za ostale otoke, ali i kopno, te kako su ovdje na dijelu politika i praksa budućnosti. Otok Krk je, ističe Josipović, u relativno kratkom vremenu dosegnuo udio od oko 44% razvrstanog otpada, što je u našim okvirima veliko postignuće, a jednako tako dojmljiva su i nastojanja stanovnika ovog područja da iskoriste obnovljive izvore energije. Nazočnost Mirele Holy tijekom ovog posjeta Krku, nastavlja Josipović, poruka je našoj politici da se više orijentiraju prema energetskoj učinkovitosti, ekologiji, ali i svijesti o tome da nam je planet ugrožen klimatskim promjenama i čovjekovom aktivnošću.
U budućnosti nas, obzirom na klimatske promjene i općenito iscrpljivanje resursa, čekaju velike promjene, dodaje Holy, pa će oni koji s njima prije započnu biti u daleko boljoj situaciji, a Krk bi u ovom kontekstu trebalo isticati kao pozitivan primjer.
Nakon jednosatkog boravka u sjedištu krčkog komunalnog društva dvojac je posjetio gradsku upravu gdje ih je gradonačelnikov zamjenik Čedomir Miler, uz djelatnike Grada Krka, upoznao s gradskim projektima i inicijativama vezanim uz održivi razvoj, istakavši kako je poticaj za njihovo planiranje i realizacu pronađen u Zakonu o otocima prema kojem sve jedinice lokalne samouprave moraju voditi računa o održivosti, a smjernice za takav razvoj potom su ugrađene u gradske strateške akte.
Nakon kratkog zadržavanja u prostorijama gradske uprave bilo je vremena da se posjeti zanimljiv arheološki lokalitet u prizemlju Koktel bara Volsonis, nakon kojeg je u Vrhu priređen susret s čelnicima jedinica lokalne samouprave Krka, Cresa, Lošinja i Raba, a potom u Milohnićima i sastanak s predstavnicima Turističke zajednice Kvarnera.