Glazbenim i jezičnim igrama otvorene ovogodišnje Ljetne priredbe

Koncertom zagrebačkog ansambla Acoustic project, 17. srpnja 2015. godine, na novouređenoj Sceni Zidine, atraktivnim programom Noć glazbe, otvorene su ovogodišnje, 59. Ljetne priredbe, jedan od festivala, nakon dubrovačkog i splitskog, s najdužom tradicijom na istočnojadranskoj obali.

Čast da uvede u ovogodišnji ciklus vrhunskih glazbenih i dramskih događanja, što će se sve do 24. kolovoza odvijati u prepoznatljivim krčkim prostorima, pripala je Milici Žužić, koja je prateći karakter ambijenta i koncertnog programa, predstavila književnu i jezičnu fuziju ulomaka iz desetak prigodno odabranih djela europske književnosti, počevši od biblijskog teksta (Oče naš) i Kvinta Horacija Flaka (Ode), preko lorda Bayrona(Gle, ide lijepa kao noć; She walks in the beauty), Antonia Fernanda Pessoe (Ljubav je svojevrsno društvo) i Gabriela D'Annunzija (Kiša u boriku; La pioggia nel pineto), pa sve do Nikole Bonifačić Rožina (Sunce, ja i mladost) i Tina Ujevića (Pobratimstvo lica u svemiru). Ceremoniju otvorenja naposlijetku je zaključio gradonačelnik Darijo Vasilić, potpisavši listinu čime se tradicionalno uvodi u ovu, za otočnu kulturu, značajnu manifestaciju.
Ansambl Acoustic project, čijim je koncertom nastavljena večer, čine znani glazbenici, uglavnom članovi Zagrebačke filharmonije - Dani Bošnjak (flauta), Branko Mihanović (oboa), Mario Čopor (klavir), Stanislav Muškinja (bubnjevi), Martina Sačer (violina), Davide Albanese (violina), Aleksandar Jakopanec (viola), Jasen Chelfi (violončelo) i Dubravko Palanović (kontrabas) - koji su svojim neobično koncipiranim programom, sačinjenim od virtuoznih interpretacija klasike, jazza, argentinskog tanga i rocka, pa sve do brazilskih ritmova i tradicijskih grčkih melodija, krčkoj publici podarili nesvakidašnje glazbene izazove, jer svaki njihov koncert, kako vole kazati, predstavlja novi početak, novu ideju, novi eksperiment i novi zvučni projekt! Ansambl, predvođen skladateljem i kontrabasistom Dubravkom Palanovićem, djelovati je započeo još 2008., i otad je održao veliki broj koncerata u Zagrebu, ali i diljem Hrvatske, nastupivši na našim vodećim glazbenim festivalima, da bi 2012. godine, u izdanju Aquarius Recordsa i Morris studija, snimio svoj prvi nosač zvuka te spot za skladbu Sous le ciel de Paris u režiji Darka Drinovca.
Acoustic project svojom formacijom i vještinom muziciranja svakako predstavlja jedinstvenu pojavu na domaćoj glazbenoj sceni, što je uvidjela i publika okupljena na krčkom koncertu, prateći s odobravanjem svaku numeru. Većinu predstavljenih skladbi aranžirao je voditelj i utemeljitelj ansambla Dubravko Palanović, a na programu su bila djela Georga Friedricka Händela (Sarabanda), Heitora Villa-Lobosa (Bachianas Brasileiras 5), Dubravka Palanovića (Preludij), Paquita D'Rivere (Aires Tropicales - Afro; Vals Venezolano), Astora Piazzolle (Fuga y Misterio; Adios Nonino), Carlosa Gardela i Alfreda Le Pera (Por una Cabeza), Nina Rota (glazba iz filma The Godfather), Edena Ahbeza (Nature boy), Billa Evansa (Waltz for Debby) i Huberta Girauda (Sous Le Ciel De Paris), s time da je uz njih svoje mjesto pronašla i jedna grčka - tradicionalna.

Upravo takav spoj različitih glazbenih stilova, zajedno s neobičnim prologom, bio je idelan za službeno predstavljanje nove krčke scene na otvorenom na kojoj će biti postavljen najveći dio ovogodišnjeg festivala, a koja je svoje mjesto, nedaleko Trga krčkih glagoljaša, pronašla na spoju antičke i suvremene arhitekture, između drevnih gradskih zidina i ostakljenog korpusa krčke osnovne škole.
Grazbeni program 59. Ljetnih priredbi nastavlja se koncertom Trija Osor, 24. srpnja, Amire Medunjanin, 29. srpnja te Trija Karamazov - Milošev - Bošnjak, 31. srpnja.