Galerija Decumanus: Otvorenje izložbe Oblaci tmasti i bijeli svijetle noću, autorice Darije Dolanski Majdak

Otvorenje izložbe geometrijskih apstrakcije Oblaci tmasti i bijeli svijetle noću, autorice Darije Dolanski Majdak, u krčkoj Galeriji Decumanus održat će se u petak, 20. svibnja 2022. godine, s početkom u 19.00 sati. Izložbu priređuje Centar za kulturu Grada Krka.

Zagrebačka umjetnica Darija Dolanski Majdak, navodi u recenziji izložbe kustosica Bruna Kocijan, javnosti je duži niz godina poznata po slikama u tradiciji geometrijske apstrakcije. Krčkoj se publici predstavlja serijom poetičnog naziva koju čine modularni poliptisi složeni od akromatskih rastera izraženog tonalizma. Na uniformiziranim platnima malih dimenzija, krajnje minimalističkim slikarskim elementima, autorica postiže maksimalni vizualni intenzitet. Koristi samo crnu, bijelu i nijanse sive (ne)boje koje slaže u nebrojene kombinacije unutar unaprijed određene mreže koherentno postavljenih vodoravnih i okomitih linija. Isticanjem svjetlijih i tamnijih vrijednosti tonalnih koordinatnih sustava, usmjerava čitanje mrežne kompozicije i potiče neprestano pomicanje promatračevog oka. Naglašene linijske sekvence kvadrata konstruirane na racionalnom principu i matematičkoj kombinatorici stvaraju snažan utisak pokreta, iluziju nestabilnosti i dinamiku kretanja...

Darija Dolanski Majdak rođena je 10. ožujka 1965. u Zagrebu. Godine 1983. završila je Školu primijenjenih umjetnosti u Zagrebu, odjel grafike, a 1991. diplomirala na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti, nastavnički odjel. Izlagala je 25 puta samostalno i na 50-ak žiriranih skupnih izložbi u Hrvatskoj i u inozemstvu. Do umirovljenja bila je članica Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika. Članica je Hrvatskog društva likovnih umjetnika Zagreb. Živi i radi u Zagrebu.

Izložba Oblaci tmasti i bijeli svijetle noću na raspolaganju će, sve do 02. lipnja, biti svakim radnim danom od 10.00 do 12.00 te od 19.00 do 21.00 sati ili uz prethodnu najavu organizatoru telefonom na: 051 220 041, odnosno mailom na: kultura@gradkrk.net.

Katalog izložbe [.pdf]