Film Lovrečeva u Krku na 16. ITF'CRO-u zaslužio posebno priznanje

Između 06. i 09. studenog, ove godine, u sklopu 20. jubilarne Međunarodne smotre turizma, filma i krajobraza (INTERSTAS) te 12. Predstavljanja hrvatskih gradova i mjesta za Zlatni cvijet Europe (KEA/EFE-CRO), u Solinu je održan 16. Međunarodni festival turističkog filma (ITF'CRO).

Riječ je o manifestaciji održanoj uz potporu Ministarstva turizma Republike Hrvatske, Hrvatske turističke zajednice, Svjetske i Europske federacije turističkih novinara, Svjetske federacije festivala turističkog filma, Europske federacije za cvijeće i krajobraz te pod pokroviteljstvom Grada Solina i visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske, Ive Josipovića.
Nakon što je od strane Selekcijskog povjerenstva filmski uradak Lovrečeva u Krku uvršten u službenu nominaciju ovogodišnjeg Međunarodnog festivala turističkog filma, žiri mu je dodijelio posebno priznanje te diplomu za najbolju glazbu. Riječ je o filmu, prošle godine, nastalom u produkciji Turističke zajednice Grada Krka kojeg potpisuje fotograf Ivica Brusić Brujo, dok je autor glazbe Aleksandar Valenčić.
Na ovogodišnji Međunarodni festival turističkog filma, iz 67 zemalja svijeta sa svih kontinenata prispio je rekordan broj od čak 282 filma koji su se za neku od festivalskih nagrada, a ponajviše Grand Prix - 16. ITF’CRO 2013, borili u sljedećim kategorijama: turističkoj, putopisnoj, dokumentarnoj, kulturološko-povijesnoj, edukacijskoj i ekološkoj. Za nagrade su nominirana ukupno 63 filma, od čega 49 inozemnih i 14 nacionalnih. Film Lovrečeva u Krku prikazan je u službenoj selekciji nominiranih filmova, i to u festivalskoj dvorani Hotela President u Solinu.
Najboljim promotivnim turističkim filmom proglašen je Gutty, u režiji iranskog filmaša Seyed Sajad Moosavija nastao u produkciji Iranske nacionalne turističke zajednice. Grand Prix pripao je filmu Warm welcome is all around snimljenom u produkciji Turističke zajednice Tajlanda.
Razmatrajući bogatstvo formi i žanrova u okviru kreativnih filmskih radionica u našem okružju, međunarodni žiri zaključio je kako i nadalje u svojoj kvaliteti napreduje ukupna filmska produkcija u domeni posrednog i neposrednog turističkog filma. I u slučaju domaćih autorskih ostvarenja zamijećena je nova kvaliteta i suvremeniji filmski izraz što bi u konačnici trebalo doprinijeti još kvalitetnijoj promidžbi i općem dojmu turizma ovih prostora prema inozemstvu. Uznapredovala je, zaključuju organizatori ovog događanja, i strateška marketinška koncepcija čime bi se trebala očekivati i značajnija potpora turističkih i drugih zainteresiranih asocijacija, a posebice potpora krovnih nacionalnih turističkih institucija.
Što se inozemne produkcije tiče valja izdvojiti vrhunsku produkciju posebice Kine, Indije, Meksika, Irana, Filipina, Tajlanda, Malezije, Italije, Austrije i Češke. Ta je produkcija gotovo u cijelosti na visokom nivou, što odražava bogatstvo, profesionalizam i kreativnu slobodu autorskog promišljanja.
Uz dinamičnu video bilješku s popularnog Krčkog sajma, još je jednom turističko-promotivnom filmu nedavno dodijeljeno posebno priznanje. Riječ je o filmskom uratku Otok Krk redatelja Bernardina Modrića nastalom u produkciji Turističke zajednice otoka Krka kojem je posebna autorska nagrada za režiju, odnosno za kvalitetnu filmsku prezentaciju kulturoloških i turističkih vrijednosti, dodijeljena na 50. Međunarodnom festivalu turističkih filmova, prošle godine, održanom, u Lecceu, u Italiji.