Dvojicu dugogodišnjih darivatelja krvi primio krčki gradonačelnik

U prigodi obilježavanja Dana darivatelja krvi, 28. listopada 2014. godine, krčki gradonačelnik Darijo Vasilić svečano je primio dvojicu Krčana, Berislava Manestra i Zdravka Petrića, koji su krv darovali hvalevrijednih stotinu puta, i to u društvu Marije Jakominić i Antuna Lončara, ravnateljice i predsjednika Gradskog društva Crvenog križa Krk.

Čini me izuzetno ponosnom što sam u vrijeme svog mandata, uvodi Marija Jakominić, dobila dvojicu dobrovoljnih darivatelja koji su svoju krv nesebično darovali stotinu puta, što je sigurno doprinijelo spašavanju mnogih ljudskih života. Također, priznanje treba odati i Hrvatskom Crvenom križu koji već šezdeset i jednu godinu organizira akcije dobrovoljnog darivanja krvi čime aktivno sudjeluje u očuvanju zdravlja naših sugrađana, ispunjavajući time svoju temeljnu ulogu, a to je humanost. Govoreći o stupnju razvoja društva u kojem živimo i njegovom stanju svijesti, ne smijemo zaboraviti na važnost i kvalitetu sustava prikupljanja krvi u Republici Hrvatskoj koji se temelji na dobrovoljnim darivateljima, a koji, naglašava Jakominić, predstavljaju naše pravo nacionalno blago. Naime, mnoge gospodarski razvijenije zemlje, nemaju humanost kakvu mi danas poznajemo, uzimajući je često zdravo za gotovo. Ondje se zna dogoditi da se potrebna doza krvi traži od rodbine pacijenta, međutim česta je situacija da baš oni nemaju odgovarajuću krvnu grupu, što znači da je krv, kako bi mu se pomoglo, nerijetko potrebno pribaviti na tržištu. S druge strane, unas, pacijent kojem zatreba krv, zahvaljujući svim našim darivateljima, nema takvih problema, što znači da uvijek dobije odgovarajuću krvnu grupu, kao i količinu potrebne krvi. Prema tome, moramo se složiti kako je ovdje riječ o jednom od najvećih stupnjeva humanosti! Iako se taj dobro uhodan sustav stvarao više od šezdeset godina, zaključuje Jakominić, danas moramo jako dobro paziti da i onima koji tek dolaze sačuvamo takvu blagodat.
U svojoj karijeri prosvjetnog djelatnika, dodaje Antun Lončar, često sam bio u poziciji da kao dobrovoljni darivatelj krvi tu humanu aktivnost propagiram i školarcima, stoga me izuzetno zadovoljnim čini da tijekom takvih akcija, koje su na našem otoku i u našem gradu zadržale zavidnu organizacijsku razinu, mogu susresti svoje učenike koji su prepoznali veliku važnost tog čina.
Nakon ugodnog razgovora, gradonačelnik je svojim gostima uz upućenu im čestitku uručio i prigodan znak pažnje, a čelnica krčkog Crvenog križa, posebnu zahvalnicu. Sljedeće godine, ovim povodom, dvojicu će Krčana primiti i hrvatski predsjednik.