Dobre vijesti s otoka! Gotovo sve krčke škole imat će više učenika nego lani

I dok su misli svih, pa tako i krčkih, mališana u ovim trenucima još uvijek okupirane (kasno)ljetnim radostima i uživanjem u završnici ljetnih praznika, misli i djela prosvjetara kao i svih nadležnih za organiziranje obrazovnih aktivnosti koje će se diljem naše zemlje početi provoditi s prvim rujanskim ponedjeljkom već su duboko u pripremama početka nove nastavne godine, one koja kreće 06. rujna.

A potrebe za logističkim promišljanjem i radom na unutarškolskoj organizaciji ovih dana posebno ima vodstvo krčke Osnovne škole Fran Krsto Frankopan, u kojoj će, predstavio nam je ravnatelj Serđo Samblić, nova školska godina uskoro krenuti uz znatno veći broj polaznika, ali i povećani broj razrednih odjeljenja.

Uz sve neizvjesnosti koje sa sobom i ove godine donose okolnosti potrebe poštovanja epidemioloških mjera kojima će, prema svemu sudeći, nadležna tijela i ovog puta morati propisivati u hodu, s ciljem čuvanja zdravlja mališana osnovnoškolskog uzrasta, izazovi s kojima se u novoj nastavnoj godini susreću krčki prosvjetni djelatnici dobrim su dijelom povezani i s logističkim zadaćama koje sa sobom donosi porast broja polaznika te otočne škole.

Pozitivan skok

– S prvim danom nastavne godine koja je pred nama, OŠ Fran Krsto Frankopan, koja djeluje na području Grada Krka, te općina Punat, Baška i Vrbnik, imat će čak 55 učenika više no što smo ih imali na početku lanjske školske godine, istaknuo je Samblić napomenuvši da će sjedanje tolikog broja osnovaca u njihove školske klupe posljedično sa sobom donijeti i povećanje broja razrednih odjeljenja, i to za dva. Lani smo u nastavnu godinu ušli sa sveukupno 798 učenika, a ove godine krećemo s njih čak 853 osnovca upisana u našu matičnu krčku školu kao i u područne školske jedinice koje djeluju u Vrhu, Puntu, Baški i Vrbniku, otkrio nam je naš sugovornik. Napomenuo je i da se najveći pozitivan učenički skok bilježi u matičnoj školi u gradu Krku.

– Ondje ćemo, naime, za razliku od lanjskih 354 učenika, u novu školsku godinu uskoro ući s čak 393 polaznika, nastavio je Samblić pohvalivši nam se pritom i najavom da će matična škola u svoje prve razrede primiti iznimno brojnu generaciju prvašića, njih svekukupno šezdeset troje, podijeljenih u čak tri razredna odjeljenja!

– I neće to biti jedina generacija koja će u matičnoj školi morati biti razvrstana u tri paralelna razreda jer je još brojnija generacija naših budućih četvrtaša (s ukupno 65 učenika op.a.) koji su također, od kad su krenuli u školu, podijeljeni u tri razreda. A ni to nije sve, nastavio je ravnatelj Samblić otkrivši nam da će zbog već godinama zamjetnog trenda doseljavanja novih stanovnika na otok Krk, a s njima i mališana osnovnoškolskog uzrasta, generacija skorašnjih krčkih šestaša, koja je u svoje redove primila troje novih polaznika, sad također morati biti reorganizirana i podijeljena u tri razreda - 6. a, b i c.

Većina u plusu

Ravnatelj OŠ Fran Krsto Frankopan predstavio nam je i da će osim u krčkoj matici, koja je s lanjskih 354 učenika sad narasla do brojke od 393 polaznika, brojno stanje na početku nastavne godine 2021./2022. u plusu biti i u svim svojim ostalim područnim školama, izuzev vrbničke koja jedina bilježi, minus, iako simboličan.

– Preciznije rečeno, Područna škola Baška tako bi sa 06. rujna trebala brojiti 110 polaznika, što je za dva učenika veći broj od onog zabilježenog lani, na startu prošle školske godine. Područna škola Punat imat će pak 131 polaznika, šest više no na početku protekle nastavne godine, dok će PŠ Vrh, a koja se baš kao i matična škola nalazi na području Grada Krka, novu školsku godinu otvoriti sa svojih 137 polaznika, devetero više no lani, predstavlja nam Serđo Samblić. I naposljetku, jedina sa smanjenim brojem polaznika vrbnička je područna škola u kojoj će ove godine školske godine nastavu pohađati osamdeset dvoje osnovaca, samo jedan manje no što ih je ondje bilo u startu prošle godine.

I ostale krčke škole bilježe rast broja učenika

Od čelnika ostalih dviju krčkih škola, Žarka Žarkovića, koji ravna omišaljskom maticom (u okrilju koje djeluje i PŠ Dobrinj), kao i njegove kolegice, Nedeljke Turčić, ravnateljice OŠ Malinska-Dubašnica (koja nema svojih područnih škola), doznali smo jučer da ni u tim školama brojno stanje nije u minusu.

– Iako još uvijek ne mogu reći koji će biti točan broj polaznika naših dviju škola o kojem ću relevantan podatak moći dati tek u prvim danima rujna, današnji broj upisanih govori nam da bismo s pravim danom nove nastavne godine ovdje trebali imati 331 učenika, dvadeset više no lani kad smo u nastavnu godinu ušli s 311 polaznika, predstavio nam je Žarković. Ravnateljica malinskarske škole otkrila nam je pak da bi brojno stanje, bude li ondje sve ostalo kako današnje brojke pokazuju, u toj krčkoj školi na početku predstojeće nastavne godine trebalo ostati na brojci od 270 polaznika, isto onoliko koliko ih je bilo i na početku lanjskog rujna.

– To što nema minusa meni je plus, rekla je ravnateljica Turčić ocijenivši da je, posebice kad su škole na otocima u pitanju, najvažnije da se broj učenika - ne smanjuje! [Mladen Trinajstić, novilist.hr]