Božo Vrećo i Edin Karamazov u Krku predstavili Lachrimæ i publiku ispunili emocijama

U etno poglavlju glazbenog programa 65. Ljetnih priredbi, 31. srpnja 2021. godine, na Sceni Zidine, pred punim auditorijem,  predstavljena je suradnja dvoje vrhunskih glazbenika Bože Vreće i Edina Karamazova koji su ovom prigodom izvodili pjesme s njihovog prvog zajedničkog albuma Lachrimæ.

Godine 1604. u Londonu je objavljena zbirka skladbi Johna Dowlanda pod nazivom Lachrimæ (Suze) u kojoj skladatelj bilježi kako postoji više vrsta suza, od kojih suze koje izaziva glazba mogu biti ugodne, jer nisu svake suze izraz tuge, već ponekad radosti, ali i ushićenja... Krk je, dakle, proteklog vikenda bio mjesto gdje je proslavljeni dvojac ushićenoj krčkoj publici izmamio suze, i to neponovljivim interpretacijama koje su svojom ljepotom nadišle granice zemalja i žanrova.

Gitarist i lutnjist Edin Karamazov koji se može pohvaliti suradnjama s Elvisom Costellom, Jordijem Savallom, Renée Fleming ili pak Stingom, ovog je puta scenu podijelio s Božom Vrećom, umjetnikom anđeoskog glasa, koji liječi duše i otvara srca, kako je New York Times jednom opisao tog lirskog tenora iznimnog vokalnog raspona i jedinstvene pojave.

Liječnici starog svijeta, prema teoriji o četiri temperamenta, ljubav su dovodili u vezu s crnom žuči, zbog stanja teške melankolije i razdražljivosti. Otud potječe i termin sevdah - od turske riječi sevda (ljubav), koja je preuzeta od arapske säwdā’ (crna žuč). Kao izvedenica, sevdalinka označava pjesmu goleme tuge, glas neizmjerne ljubavne boli i istovremenog uživanja u njoj. Uz nezaobilazne sevdalinke, program je tako donio tradicijske napjeve u rasponu od onih sefardskih židova, preko glazbenog nasljeđa otoka Mljeta i Slavonije, pa sve do onog Makedonije i Turske, što znači da se publika istinski prepustila uživanju u pjesmama poput: Emina, Bor sadila moma Evgenija, Nani nani (Canción sefardí), Kad ja pođoh na Bembašu, Sjela djeva pokraj mora, Kâtibim, Si zaljubiv edno mome, Ašik osta’ na te oči, Oj, jesenske duge noći, Što te nema ili Dunjaluče, golem ti si.

U drugom etno poglavlju glazbenog dijela festivala već 05. kolovoza slijedi koncert Zagrebačkog klezmer trija, dok 12. kolovoz donosi nastup Papandopulo kvarteta saksofona.

Financijsku podršku ovogodišnjim Ljetnim priredbama, za čiju se organizaciju već tradicionalno brine Centar za kulturu Grada Krka, pružili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk, Turistička zajednica Grada Krka i Vinarija Katunar.