Advent u Krku: Sv. Nikola rasplesao malenu, a Vatra nešto veću publiku

Iako je zbog najavljenih vremenskih neprilika dio prošlotjednog adventskog programa otkazan, a dio izmijenjen, vikend je ipak protekao uz seriju različitih sadržaja za sve generacije, s fokusom na događanja vezana uz proslavu blagdana sv. Nikole.

No, dobro raspoloženje bilo je u zraku već u petak, 03. prosinca, kada je, u sklopu After Work Jazz susreta, pozornicom ovladao hvaljeni Zoran Majstorović Kvartet, dočaravši slušateljima jedinstveno glazbeno putovanje te stvorivši sonornosti koje su prizvale glazbene tradicije iz različitih dijelova svijeta. Međutim, vrsni improvizatori okupljeni ovim Kvartetom publici su predstavili i svoja osobna glazbena iskustva, koja sežu od klasične, preko tradicijske glazbe, pa sve do jazza i rocka.

Osmijeh na lica malenih Krčana uspio je izmamiti svetac koji ni ove godine nije zaobišao naš grad. Program u čast poznatog zaštitnika djece, pomoraca i putnika započeo je 29. studenog, postavljanjem pošte sv. Nikole uz vrata Galerije Decumanus tako da su mnogi mališani iskoristili priliku da mu u sandučić pod čarobnim stablom ostave poruku s ispisanom ili iscrtanom željom.

Milosrdni svetac u Krk je pristigao već u subotu, 04. prosinca, da bi s najmlađima, uz pokoji slatkiš, podijelio svoja uzbudljiva putnička iskustva, a pritom ih i jako dobro zabavio - rasplesao i raspjevao. Najznatiželjniji i najhrabriji među njima iskoristili su ovu priliku da se omiljenom svecu povjere ili uz njega fotografiraju. Međutim, nakon što je u noćnim satima obišao sva kućanstva, zaustavio se u vrtićima i školama, kako bi svi krčki vrtićari i najmlađi školarci u ponedjeljak, 06. prosinca, u svojim odgojnim skupinama i razredima, mogli dobiti zaslužene darove, a koje su im, kao posebne svečeve pomagačice, podijelile njihove odgojiteljice i učiteljice, s time da je ovogodišnji program u čast sv. Nikoli, zaokružen podjelom poklona djeci s pozivnicom koja ne pohađaju vrtić, odnosno još jednom prilikom da svi koji to žele pozdrave i upoznaju darežljivog sveca.

Za glazbeni dio programa, 04. prosinca, zaduženi su bili polaznici glazbenih radionica Udruge Kreativni Krk koji su tijekom jutra, uz nadzor mentora, predstavili svoja novostečena sviračka i pjevačka umijeća, dok je večer bila rezervirana za dobro posjećen akustični koncert virovitičke rock grupe Vatra koja je pred publiku iznijela brojne hitove zabilježenim na devet dosad objavljenih albuma, a među njima i novi, izvrsno prihvaćen, blagdanski singl. Koncert je, na zadovoljstvo publike, zaključen zajedničkom fotografijom s članovima grupe.

Adventski program pod polukupolom pred ulazom u Veliki park nastavlja se i u danima koji slijede, i to od 10. - 12. prosinca, kada malu i veliku publiku, uz ambijentalnu blagdansku glazbu, očekuju koncerti, izložba, predstava i pričaonica.

Što će se u Krku događati narednih dana?

U petak, 10. prosinca, u sklopu After Work Jazz sesija, s početkom u 17.00 sati, na redu je koncert JazzObala Kvarteta. Njega čine četiri vrsna instrumentalista mlađe generacije koji su posvećeni sviranju glazbe različitih žanrova, od ranog bluesa iz dvadesetih godina prošlog stoljeća, preko hard-bop jazza iz pedesetih, pa sve do funka iz sedamdesetih. Virtuoznost njime okupljenih glazbenika garancija su vrhunskog koncertnog doživljaja.

Istog dana, u Galeriji Decumanus predstavit će se prigodna božićno-novogodišnja izložba Udruge Rukotvorine Krk koja će na jednom mjestu okupiti radove likovnih umjetnika i hobista inspirirane božićno-novogodišnjim motivima i temama, a kreirane različitim tehnikama, medijima i materijalima.

Sljedećeg dana, u subotu, 11. prosinca, u 11.00 sati, red je za dječju predstavu Bjelobradi nosi darove u izvedbi Dječje scene Kazališta Gavran. Riječ je o veseloj i poučnoj priči u kojoj se dobrota nagrađuje, a malene gledatelje u predblagdansko vrijeme poziva na iskazivanje ljubavi i pažnje. Autor teksta je Miro Gavran, redateljica Mladena Gavran, dok u predstavi glume Luka Bjelica, Jakov Gavran i Zorana Vukić. Glazbu i stihove potpisuje Tomislav Šošić.

U nastavku dana, u 18.00 sati, prigodan koncertni program donijet će puntarska Klapa Rašketa.

U nedjelju, 12. prosinca, u 11.00 sati, uzbudljiva pričaonica poznatog hrvatskog ilustratora, autora i pripovjedača Zdenka Bašića na temu 24 božićna stvorenja do Badnjaka svu zainteresiranu malenu (8+) i veliku publiku upoznat će s najzanimljivijim pričama iz hrvatske narodne predaje povezanim s vremenom adventa.

Istog dana, s početkom u 12.00 sati, prigodan božićni program predstavit će polaznici glazbenih radionica Udruge Muzika u koracima - MooK.

Premijerno izdanje Adventa u Krku zajednički priređuju: Turistička zajednica Grada Krka i Centar za kulturu Grada Krka, uz neizostavnu podršku Grada Krka i Vecle.

S obzirom na neizvjesne epidemiološke, ali i vremenske prilike, organizatori manifestacije, u bilo kojem trenutku, zadržavaju pravo izmjene ili otkazivanja dijela ili cjelokupnog programa. Stoga molimo da redovito pratite obavijesti na službenim stranicama Grada Krka i Turističke zajednice Grada Krka!

Program Adventa u Krku

Polukupola pored Velikog parka (ispod koprivića)

Petak, 10. prosinca

14.30

17.00

After Work Jazz: JazzObala Kvartet

Ambijentalna božićna glazba

10. prosinca 2021. - 20. siječnja 2022.

Galerija Decumanus

Tradicionalna božićno-novogodišnja izložba Udruge Rukotvorine Krk

Subota, 11. prosinca

11.00

Predstava za djecu Bjelobradi nosi darove, Dječja scena Kazališta Gavran

12.00

18.00

Nastup Klape Rašketa

Nedjelja, 12. prosinca

11.00

24 božićna stvorenja do Badnjaka, pričaonica za djecu (8+) u izvedbi Zdenka Bašića

12.00

Božićni program polaznika glazbenih radionica Udruge Muzika u koracima - MooK

Ambijentalna božićna glazba

Cjelokupni program dostupan je: OVDJE!