62. Ljetne priredbe: Vokalno-instrumentalni ansambl Minstrel

Nastavak glazbenog programa 62. Ljetnih priredbi, 07. kolovoza 2018. godine, s početkom u 21.30 sati, u (rano)romaničkoj crkvi sv. Kvirina donosi koncert vokalno-instrumentalnog ansambla Minstrel, posvećenog, pored ostalog, duhovnim skladbama srednjeg vijeka, renesanse i ranog baroka, a u čijem su fokusu pored vrhunskih europskih skladatelja i rijetko izvođena glazbena dostignuća hrvatskih autora.

Nakon Kudsi Erguner ansambla i predstavljanja turskog glazbenog nasljeđa, ovim koncertom, ujedno i 6. epizodom: Glazbeni vrt u sutonu Svetog rimskog carstva posvećenom talijanskom ranom 17. stoljeću i skladateljskim veličinama poput Giovannija Girolama Kapspergera te Salamonea Rossija, nastavlja se Glazbena priča Knezova Krčkih Frankopana, obzirom da se upravo glazbenim sadržajima ovogodišnjeg festivala obilježava 900. obljetnica od prvog pisanog spomena Knezova Krčkih Frankopan na otoku Krku. Stoga, u namjeri da se ukaže na bogatstvo i različitost europske glazbene baštine od 12. do 17. stoljeća, programom je obuhvaćena serija od devet koncerata ozbiljne glazbe (proslov, sedam epizoda i epilog), uzimajući u obzir staru (srednjovjekovnu), ranu (renesansnu) i klasičnu (baroknu) glazbu te tako prateći vrijeme vladanja loze Frankopana, ali i nekolicinu konkretnih povijesnih trenutaka. Međutim, Europska godina kulturne baštine koja se upravo obilježava možda se najintenzivnije evocira povijesnim ambijentima u kojima će koncertni programi biti izvedeni, i to na način da se izvedbe vezuju uz prostore koji su također dijelom bogate frankopanske ostavštine poput crkve posvećene krčkom patronu Kvirinu koja je imala fukciju zapadnog zdanja (galerije ili westwerka) odakle su Knezovi Krčki mogli pratiti liturgiju.

Od prvotne franačke podjele Europe do razvitka modernih država ostalo je, čini se, više onog prvospomenutog, nego što bi se reklo. Mutacije koje su prožele političku scenu, rijetko su se doticale glazbenih krugova… Elizijska je kćer uvijek spretno putovala i na višoj razini spajala srca svih ljudi dobre volje ili dubokog džepa. Njemačka je ostala, nepravedno, izvan fokusa, a dovedemo li je u vezu s Rimom, eto iznenađenja: čitanjem dijelova privatnih pisama građana Rima s početka 17. stoljeća upoznat ćemo iznimnog skladatelja i briljantnog virtuoza. Girolamo Kapsberger tako će nas zajedno sa Salamoneom Rossijem vratiti u vrijeme rimskih academia kakve je Nobile Alemanno priređivao u vlastitom domu i koje su bile poznate kao jedno od čudesa rimskog javnog života.

Ansambl za ranu glazbu Minstrel je vokalno-instrumentalni ansambl koji se bavi izvođenjem srednjevjekovne i renesansne glazbe te nastupa u renesansnim kostimima, a izvodi i renesansne plesove, često se pojavljujući na manifestacijama poput viteških turnira, srednjevjekovnih domjenaka i sajmova. U crkvama i koncertnim prostorima izvodi duhovne skladbe srednjeg vijeka, renesanse i ranog baroka. Djelujući već duži niz godina (od 1992.), ansambl je dosad ovjenčan brojnim dobrim kritikama, kako u Hrvatskoj, tako i u inozemstvu. Ime Minstrel (iliti svirač, pjevač i zabavljač na srednjovjekovnom engleskom dvoru), odabrao je u namjeri da se publici još više približe najljepše skladbe rane glazbe. Težnja ansambla je da uz vrhunske europske skladatelje (Dowland, Attaignant, Farmer, Susato ili Arbeau) slušateljstvu predstavi i rijetko izvođena glazbena dostignuća hrvatskih autora, ali i stranih skladatelja koji su djelovali na našoj obali (poput Vinka Komnena, Julija Skjavetića, Tomasa Cecchinija, Vinka Jelića, Ivana Lukačića ili Lamberta Courtoysa), približavajući tako publici djela naše rane glazbene baštine. Osim koncerata duhovne i svjetovne rane glazbe, ansambl priređuje i edukativne koncerte za djecu osnovnih i srednjih škola u kojima kroz govorne dijelove predstavlja priče o životu i radu ljudi u vrijeme srednjeg vijeka i renesanse. Minstrel je 2013. pokrenuo zagrebački Festival rane glazbe Crna kraljica, a od 2015. godine ima i svoj Ciklus rane glazbe u viteškoj dvorani Družbe Braća hrvatskoga zmaja, također u Zagrebu.

Ulaznice za koncert ansambla Minstrel po cijeni od 30,00 kn mogu se kupiti u Galeriji Decumanus (svakim danom osim nedjelje, između 10.00 i 12.00 te 19.00 i 22.00 sata) ili rezervirati telefonom na 051 220 041, odnosno mailom na kultura@gradkrk.net. Program 62. Ljetnih priredbi organizira Centar za kulturu Grada Krka.