10., jubilarno izdanje Drobnica festa - festivala posvećenog maslinovom ulju

Ovogodišnje, 10., jubilarno izdanje Drobnica festa - festivala posvećenog maslinovom ulju, ali i ostalim autohtonim otočnim proizvodima, održat će se 22. travnja, u Valamar Koralj Romantic Hotelu s početkom u 11.00 sati. Organizacija ove gastro manifestacije povjerena je Udruzi maslinara Drobnica te nedavno osnovanoj Udruzi sirara Krka.
U odnosu na prethodna izdanja, ovogodišnji Drobnica fest, pored prezentacije, degustacije i nagrađivanja vrhunskih maslinovih ulja, donosi prezentaciju i degustaciju vrhunskih sireva Udruge sirara Krka, ali i predstavljanje projekta Jelovnik krčkih zaštićenih proizvoda.

Plakat [.pdf]

Prošla je godina, kako za Krčko maslinovo ulje, tako i za Krčki sir, bila posebno znakovita. Podsjetimo, početkom srpnja, nakon gotovo dvogodišnje procedure, naziv Krčko maslinovo ulje upisan je u Europski registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla, bivajući označen oznakom izvornosti, dok se početkom rujna potpisivanjem Ugovora o sufinanciranju izrade specifikacije za Krčki sir (između Udruge sirara Krka i Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske) krenulo i u postupak njegove zaštite. Prema tome, nakon Krčkog maslinovog ulja, Krčki sir trebao bi biti drugi otočni proizvod čiji će naziv na razini Europske unije biti zaštićen oznakom izvornosti, a ne smijemo u ovom kontekstu ne spomenuti ni Krčki pršut, kao prvi hrvatski proizvod upisan u prethodno spomenuti Registar. U slične procedure što su ih posljednjih godina prolazili naš pršut i maslinovo ulje, u skorije bi vrijeme pored Krčkog sira, trebale ući šurlice, presnac, imbriagoni, žlahtina te ostale za otok svojstvene delicije, o čemu će se sigurno puno više kazivati upravo tijekom nadolazećeg Drobnica festa.
Pokroviteljsku podršku ovogodišnjoj manifestaciji dali su Primorsko-goranska županija, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka, dok su kao medijski pokrovitelji izdvojeni Novi list, Radio OK, Internet portal Otok Krk i Službeni Internet portal Grada Krka.