Završeno 29. izdanje Kampa mladih informatičara Hrvatske

I ove godine, krajem lipnja, nadareni mladi informatičari iz svih krajeva Hrvatske jedva su dočekali iz školskih klupa uskočiti u one kampovske, nešto ležernije, ali ipak pune obveza, motivacije i novih znanja.

Naime, tradicionalna ljetna škola informatike - 29. Kamp mladih informatičara Hrvatske - ove je godine 12. put za redom (ukupno čak 15.) održan u gradu Krku, i to u organizaciji Hrvatskog saveza informatičara. Program Kampa, između 19. i 29. lipnja, odvijao se u učionicama Osnovne škole Fran Krsto Frankopan - Matične škole Krk, a na njegovim radionicama svoje su znanje usavršavali učenici osnovnih i srednjih škola. Kamp je tako okupio 85 polaznika, među kojima je svoje mjesto zaslužilo čak 39 krčkih školaraca, za koje su organizirane brojne radionice (Logo, Python, Algoritmi, Natjecateljsko programiranje, Django, Android aplikacije, Strojno učenje, Linux/LaTex/Git, Office 365, Robotika, Napredna robotika i 3D modeliranje) što su ih vodili stručni suradnici Hrvatskog saveza informatičara, profesori Osnovne škole Fran Krsto Frankopan te članovi Kluba informatičara otoka Krka. Također, u Krku su se za svoje nastupe na međunarodnim informatičkim olimpijadama, točnije 3. Europskoj juniorskoj informatičkoj olimpijadi (EJOI 2019), 26. Srednjoeuropskoj informatičkoj olimpijadi (CEOI 2019) i 31. međunarodnoj informatičkoj olimpijadi (IOI 2019), pripremali članovi juniorske i seniorske Hrvatske informatičke reprezentacije.

Završna svečanost Kampa, na kojoj su svim učenicima dodijeljena priznanja, a najuspješnijima pohvalnice za pokazana znanja i iznimno zalaganje, održana je 18. lipnja, s time da su predavačima i voditeljima radionica te pokroviteljima i suorganizatorima uručene zahvalnice. Pohvalnice ovogodišnjeg Kampa, neki čak i višestruke, pritom su zaslužili: Dominik Lesica, Mihaela Turk, Jakov Celin, Fran Škarica, Dario Dujmović, Sara Mavrić, Petra Turčić, Nina Wagner, Rebeka Ćaćić, Borna Čizmarević, Lana Šćukanec, Frane Baletić, Lara Semeš, Simeon Stefanović, Martin Vrbovčan, Vito Anić, Ema Borevković, Nikola Kušen, Mihael Kardum, Juraj Mandić, Antun Kralj, Mateo Plavec, Vedran Cifrek, Marin Kupanovac, Adrian Šakić, Eugen Sekovanić, Nika Cundeković, Lorena Kosić i Filip Žužić. Tom završnom susretu pored cjelokupnog saziva Kampa također su nazočili: Kristina Posavec, zamjenica državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, ujedno i izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske, zatim Darijo Vasilić, krčki gradonačelnik i Serđo Samblić, ravnatelj škole domaćina.

Hrvatski savez informatičara ovaj je višednevni program organizirao u suradnji s Klubom informatičara otoka Krka i Osnovnom školom Fran Krsto Frankopan, dok su pokroviteljstvo i potporu pružili Hrvatska zajednica tehničke kulture, Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske te  Grad Krk. Vođenje Kampa bilo je povjereno Nikoli Dmitroviću, stručnom suradniku Hrvatskog saveza informatičara i Borisu Bolšecu, profesoru Osnovne škole Fran Krsto Frankopan.