Završeno 26. izdanje Kampa mladih informatičara Hrvatske

I ove godine, krajem lipnja i početkom srpnja, nadareni mladi informatičari jedva su dočekali iz školskih klupa uskočiti u one kampovske, nešto ležernije, ali ipak pune obveza, motivacije i novih znanja.

Naime, jubilarna ljetna škola informatike - 26. Kamp mladih informatičara Hrvatske - ove je godine deveti put za redom (ukupno dvanaesti) održan u gradu Krku, i to u organizaciji Hrvatskog saveza informatičara. Program Kampa, između 23. lipnja i 03. srpnja, odvijao se u učionicama Osnovne škole Fran Krsto Frankopan, a na njegovim radionicama svoje su znanje usavršavali učenici od prvog razreda osnovne do četvrtog razreda srednje škole. Kamp je tako okupio 93 polaznika za koje je organizirano čak 16 radionica (Logo - početni, Logo - srednji, Python - početni, Python - uvod u algoritme, Algoritmi za osnovnu školu - SR, Algoritmi za osnovnu školu - VR, C/C++/STL za osnovnu školu, C/C++/STL, Algoritmi za srednju školu, Robotika, Roboti (A&M) - Krk, Roboti (A&M), WordPress, HTML/CSS/PHP, Linux i Android aplikacije) što su ih vodili stručni suradnici Hrvatskog saveza informatičara i Kluba informatičara otoka Krka.
Kao dio programa Kampa, pored zanimljivih predavanja Matije Bucića, 30. lipnja, održana je i 5. Juniorska hrvatska informatička olimpijada na kojoj je sudjelovalo 14 najboljih juniora - učenika osnovnih škola - koji su u višesatnom nadmetanju rješavali četiri originalna problemska zadataka na algoritamskoj osnovi. U tome se najboljim pokazao sedmaš Krešimir Nežmah (Osnovna škola Matije Gupca Zagreb; Udruga informatičara Božo Težek Zagreb) zasluživši zlato i za sobom ostavivši dvojicu osmaša - nositelja srebra Martina Josipa Kocijana (Osnovna škola Petar Zrinski Šenkovec; MIS - Mladi informatičari Strahoninca) i nositelja bronce Jakova Manjkasa (II. Osnovna škola Bjelovar). Zadatke za ovu natjecateljsku smotru izradili su i njezinu provedbu odradili Znanstveno povjerenstvo i Povjerenstvo za provedbu i evaluaciju, vođeni predsjednikom Nikolom Dmitrovićem, profesorom mentorom iz XV. zagrebačke gimnazije Zagreb.

Završna svečanost Kampa, na kojoj su svim učenicima uručena priznanja, a najuspješnijima pohvalnice za pokazana znanja i zalaganje, održana je 02. srpnja. Predavačima i voditeljima radionica, te pokroviteljima i suorganizatorima pritom su uručene zahvalnice, a potom i predstavljeni najuspješniji sudionici ovogodišnje Olimpijade. Tom završnom susretu pored cjelokupnog saziva Kampa također su nazočili krčki gradonačelnik Darijo Vasilić, ravnatelj škole domaćina Serđo Samblić i predsjednik Hrvatske zajednice tehničke kulture Ivan Vlainić.
Hrvatski savez informatičara ovaj je desetodnevni program organizirao u suradnji s Klubom informatičara otoka Krka i Osnovnom školom Fran Krsto Frankopan, dok su pokroviteljstvo i potporu pružili Hrvatska zajednica tehničke kulture, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske, Grad Krk i Primorsko-goranska županija. Voditelji Kampa bili su Nikola Dmitrović kao predstavnik Hrvatskog saveza informatičara te Boris Bolšec u ime škole domaćina.