Vama glumimo u travnju: Prvi muževi bacaju se u vodu i Cvrčak i mravi

Posljednji nastavak sedme sezone kazališnih programa Centra za kulturu Grada Krka, okupljenih pod nazivom Vama glumimo, na redu je u subotu, 23. travnja 2022. godine, kada će se, s početkom u 11.30 sati, održati predstava za djecu Cvrčak i mravi Kazališne družine Pinklec, za kojom će istog dana, u 20.30 sati, uslijediti hit komedija Prvi muževi bacaju se u vodu Kazališta Tvornica smijeha.

Nakon uspješnica Lude žene i Vesele žene Hrvatske, jedan od najizvođenijih suvremenih hrvatskih komediografa Matko Elezović u najnovijoj komediji Prvi muževi bacaju se u vodu iznova preispituje muško-ženske odnose. Likovi žena iz različitih geografskih i socijalnih sredina duhovito i direktno demaskiraju preuzete obrasce u kojima iza svakog uspješnog, manje uspješnog i potpuno neuspješnog muškarca stoji žena. Jednakim žarom progovaraju na sceni bile one domaćice, uspješne poslovne žene, animir-dame s vrućeg telefona ili bankarice... Glumica Jadranka Elezović tijekom jednosatne igre vješto i brzo mijenja likove što naposljetku izaziva nedoumicu i pitanje: koliko je, zaista, glumica bilo na sceni. Ismijavajući malograđanštinu i primitivizam autor, a ujedno i režiser predstave Matko Elezović iskoristio je scenski i dramaturški okvir kao kritiku društva u cjelini.

Cvrčak i mravi, jedna od najpoznatijih Ezopovih basni, otkriva priču o lijenom cvrčku koji je dane provodio svirajući i pokušavajući nagovoriti mrave da mu se pridruže, i mravima koji su vrijedno skladištili hranu za zimu. Kroz moderan pristup propitkujući posljedice rada i nemara, ova predstava postavit će neka od uvijek aktualnih društvenih pitanja. Kroz kontrast mrava kao metafore radišnih ljudi kojima je važno materijalno se osigurati za budućnost, i cvrčka kao neke vrste boema koji uživa u trenutku, pred najmlađe se gledatelje stavlja opreka materijalnih dobara bez kojih nema napretka i umjetnosti čija je važnost, također, neosporiva. Hoće li cvrčak preživjeti zimu kada shvati da su mu ostali jedino njegovi instrumenti, i hoće li baš svi mravi odoljeti njegovoj pjesmi koja ih prati po cijele dane? Glumačka igra četvero mladih glumaca tako odvodi u svijet malenih radoholičara i jednog boema, ostavljajući prostora da sami zaključimo tko je ovdje negativac, a tko pozitivac, i postoji li uopće takva podjela u priči koja osim primarne poruke, (do)nosi i onu koja nas uči kako smo svi različiti! Ova predstava čiji tekst potpisuje Ivona Marciuš, režiju Romano Bogdan, a u kojoj glume Mario Jakšić, Karolina Horvat, Davor Dokleja i Bruno Kontrec, dio je međunarodnog projekta ConnectUp - The Life of the Others, financiranog kroz program Creative Europe.

Svi kazališni programi iz serije Vama glumimo održavaju se u prostoru osnovnoškolske sportske dvorane smještene na Trgu krčkih glagoljaša u gradu Krku, petkom navečer i subotom ujutro, a ulaznice po cijeni od 30,00 kn za dječje predstave i 50,00 kn za ostale, mogu se kupiti u Galeriji Decumanus, smještenoj na adresi Josipa J. Strossmayera 2, u njezino redovno radno vrijeme (svakim radnim danom, od 10.00 - 13.00 sati). Sve ostale informacije mogu se dobiti telefonom na 051 220 041.

Vama glumimo u travnju!

Subota, 23. travnja, 11.30