Vama glumimo u ožujku uz Miris lovine i Mudru sovu i lukavu lisicu

Projekt krčkog Centra za kulturu - Vama glumimo, koji će sve do konca travnja donositi popularne kazališne programe, 15. i 16. ožujka 2019. godine, nastavljen je dvjema predstavama, i to najprije hit komedijom Miris lovine, a dan kasnije i lutkarskim igrokazom Mudra sova i lukava lisica.

Miris lovine (The Smell of the Kill) suvremene američke spisateljice Michele Lowe, kao i dosadašnje produkcije Kazališta Moruzgva, od kojih je krčka publika u veljači imala prilike uživati u izvrsnim Brodolomkama, u središte zbivanja iznova je donio i više no živopisne ženske likove koje su u ovom slučaju demonstrirale problematiku položaja žene u braku, ali i institucije braka uopće. Ova (crna) komedija tako započinje pripremom uobičajene večere na kojoj se jednom mjesečno okupljaju tri bračna para. Žene su, pritom, u kuhinji, dok se njihovi muževi zabavljaju u susjednoj prostoriji igrajući improvizirani golf, a kroz čitavu se predstavu pojavljuju tek glasovima. Žensko čavrljanje ubrzo zamjenjuju iskrene ispovijesti o brakovima koji su na rubu propasti, jer jedan je suprug optužen za pronevjeru, drugi je patološki ljubomoran, a treći preljubnik. S obzirom na to da je domaćin večere i strastveni lovac u podrumu posjeduje golemu hladnjaču, a kada igrom slučaja muškarci baš ondje zaglave, žene krenu raspravljati treba li ih iz nje uopće izbaviti ili ih u njoj ostaviti te se na taj način, jednom zauvijek, riješiti problema. Drugim riječima, postavlja se pitanje gdje je granica do koje možemo ići kako bismo spasili sebe te imamo li dovoljno hrabrosti prijeći društveno prihvatljivu normu koja je odredila tu istu granicu? U ovoj hit predstavi, redateljice Franke Perković (Žene u crvenom, Trebalo bi prošetati psa), svoje su glumačko umijeće, na zadovoljstvo u cijelosti ispunjenog auditorija krčke dvorane, predstavile Lada Bonacci (Molly), Nataša Dangubić (Nicky) i Barbara Nola (Debra), dok su glasove muškarcima posudili Dado Ćosić, Filip Juričić i Dean Krivačić.

Ciklus dječjih programa, sljedećeg dana, nastavila je nova lutkarska predstava Dječje scene Teatra Gavran - Mudra sova i lukava lisica čiji tekst potpisuje Miro Gavran, lektirni pisac za djecu i mlade te hrvatski kandidat najznačajnije nagrade za dječju svjetsku književnost Andersen 2016. Radnja ovog igrokaza okupljene mališane odvela je put šume gdje su upoznali simpatične životinje: marljivu Vjevericu na čiju je zimnicu oko bacila pohlepna Lisica, ali i mudru Sovu koja je glavnoj protagonistkinji pomogla ne samo da vrati svoje blago već i da stekne za život neophodno samopouzdanje. Izvođenje ove predstave, čiji je redatelj Jakov Gavran, povjereno je glumcima - lutkarima Luki Bjelici i Davoru Kovaču.

Program se u prostoru osnovnoškolske sportske dvorane smještene na Trgu krčkih glagoljaša u gradu Krku nastavlja u petak, 26. travnja, i to komedijom Ufuraj se i pukni Teatra Kerekesh, s time da će se ulaznice po cijeni od 40,00 kn moći kupiti u Galeriji Decumanus, u njezino redovno radno vrijeme. Osim toga, karte je moguće rezervirati mailom na kultura@gradkrk.net, telefonom na 051 220 041 iliti kupiti na blagajni neposredno pred početak predstave.