U znaku glagoljice: Odabrana peta serija krčkih suvenira!

Turistička zajednica Grada Krka krajem siječnja raspisala je peti po redu natječaj za prijavu rješenja suvenira koji su nakon izvršene selekcije dobili potvrdu originalnosti, a krajem godine prezentirat će se u krčkoj Galeriji Decumanus, kao dio postava prigodne izložbe MI.16 - nagrade & događanja.

Na peti natječaj, u čijem su fokusu bila istraživanja vizualnih i konceptualnih dimenzija [oble i uglate] glagoljice kao drevnog staroslavenskog pisma čija je tradicija i nadalje uščuvana na otoku Krku, pristiglo je ukupno 45 prijedloga, 23 proizvođača/autora, s prostora čitave Hrvatske, što potvrđuje kako ovakve inicijative i nadalje imaju brojne poklonike. Od niske zaprimljenih prijedloga odabrano ih je 19, budući da su uspješno zadovoljili natječajne kriterije. Naime, suvenir, kao svojevrstan prezent grada i otoka Krka, predstavlja odraz kontinuiteta njegovog umjetničkog, kulturnog, kulturno-povijesnog ili kulturalnog nasljeđa, odnosno na različite načine prezentira njegovu materijalnu, nematerijalnu ili prirodnu baštinu.
Paleta originalnih krčkih suvenira odsad će biti bogatija za: ukrasne igle od plemenitih kovina s konturama otoka Krka i motivom zvonika Krčke katedrale (Andrej i Belinda Zupan, Z.T.O. Exclusive), čokoladne slastice formi inspiriranih glagoljskom azbukom i grbovima Knezova Krčkih Frankopana (Atelier Ecostyle j.d.o.o.), mesingani nakit ukrašen (pod)morskim motivima (Danica Kostelac), dekorativnu knjigu (Giovanni Vujasinović), skulpturicu glagoljskog slova i pokazivač od maslinovog drva dekoriran pleterom (Helena d.o.o., Galerija Stanić), nakit i magnet od patiniranog glinamola s urezanim glagoljskim slovima (Katica Stanić), malenu krčku pasaru s trupom izvedenim od orahove ljuske (Marijan Maglečić), držač za olovke s motivom grbova Knezova Krčkih Frankopana, uokvirenu kolekciju odljeva frankopanskih grbova i pečata te grafiku s prikazom srednjovjekovnog grada Krka (Mladen Stojić, Heraldic Art d.o.o.), drvene podloške u formi glagoljskih slova (Obrt za proizvodnju suvenira GLUD), i na kraju svilene marame s apliciranim grbovima Knezova Krčkih Frankopana (Veronika Žuvić).
Na selekciji prijedloga suvenira zaprimanih tijekom veljače i ožujka uz direktoricu Turističkog ureda Grada Krka Natašu Jurinu, svoj trud i stručnost, uložilo je stručno Povjerenstvo u čijem su sastavu Dino Jakovljević, kao predsjednik, te članovi Italo Samblich, Lucija Petrak, Milica Žužić i Igor Gržetić.
Obzirom na sve dosad odabrane suvenire koje od ostatka ponude izdvaja originalnost, autentičnost, promišljen koncept te možda ponajviše kvaliteta izrade, Krčani i njihovi gosti, na raspolaganju odsad imaju čitavu paletu umjetnina, različitih dekorativnih i/ili uporabnih predmeta, domaćih gastro proizvoda te niz vrijednih i zanimljivih publikacija.
Novim krčkim suvenirima dodijelit će se prepoznatljiva markica s istakutim dvojezičnim geslom Dar iz Krka, a naredne godine bit će uvršteni u novi katalog koji na jednom mjestu, uz fotografiju i kontakt podatke proizvođača/autora, sažima čitavu certificiranu suvenirsku ponudu.
Ovom prigodom Turistička zajednica Grada Krka, kao nositelj projekta, zahvaljuje svima koji su petu godinu za redom pridonijeli uspjehu ove inicijative, a onima što je prolaz izmakao - više sreće pri sljedećem natječaju!