U završnici ljetnog Tramonto festivala zasvirat će jedan od najzačudnijih punk bendova svoje generacije - Seine

Događanjima Udruge Kreativni Krk i ove se godine pridružila petodijelna manifestacija Tramonto, čiji će se besplatni koncertni programi srijedom, do kraja kolovoza, odvijti na Trgu krčkih glagoljaša. U svojoj završnici, ova nezaobilazna ljetna manifestacija rezervirana za predstavljanje glazbenih priča protagonista domaće alternativne scene, nakon predstavljanja Dimitrija Dimitrijevića, Miriiam, marisol i Lovely Quinces, 31. kolovoza, s početkom u 21.00 sat, donosi koncert benda Seine.

Seine je kantautorski projekt Ivana Ščapeca nastao 2008. godine te s vremenom evoluirao u jedan od najzanimljivijih regionalnih bendova nove generacije. Počevši kao gitarski indie-punk bend, 2017. godine, izbacili su svoj hvaljeni debitantski album Sno Sna za Moonlee Records (SI) i VOX project (FR). Uz produkciju kultnog beogradskog producenta i autora Borisa Mladenovića, grupa je otpočela i svoju dugogodišnju suradnju s pančevačkom režiserkom Marinom Uzelac, čiji je stopmotion videspot za pjesmu Šilo osvojio brojne nagrade. Uslijedila je regionalna, kao i europska promocija albuma, s nekoliko dužih europskih turneja gdje Seine stiče status koncertne atrakcije. Nepunih godinu i po nakon debi albuma koji se bavio snovima, bend izbacuje svoj drugi album pod nazivom 22, koji je također konceptualno zaokružen, no ovog puta oko teme novca. U produkciji bubnjara grupe, Dimitrija Petrovića, gitarama se sve više pridružuju elektronički zvukovi, a tematska preokupacija iz sfere intimnog seli u sferu političkog. Usprkos svojoj anksioznosti i hermetičnosti, album je dobro prihvaćen, te ga i ovog puta svojim stop-motion remek-djelom za pjesmu Nebo oslikava Marina Uzelac. Tek što su najavili novu europsku turneju te dobili nominaciju za najbolji europski nezavisni album IMPALA, grupa je, uslijed pandemije, morala otkazati sve svoje koncertne aktivnosti. Tako dvije pandemijske godine provode u studiju snimajući svoj treći album Naizust, tek sporadično nastupajući. Uskoro se grupi pridružuje Vatroslav Živković na basu i elektronici (litl itali, Nemeček) kao treći član kolektiva. Proljećem 2022. izbacuju najavni singl Riječ, snimljenim u produkciji beogradskog Fikus Filma, u kojem se pojavljuju beogradski bendovi Koi-Koi, Turisti i Jarboli.  Njihov treći album ponovno predstavlja veliki odmak od zvuka kojim su dosad bili naklonjeni, gdje gitare skoro u potpunosti zamjenjuju sintevi, a bubnjeve bitovi. Anksioznost i krik drugog albuma zamjenjuju šapat, tople melodije i trip-hop ritmovi, a tematska preokupacija ponovno nalazi svoj centralni motiv, ovog puta u ljudskom jeziku i riječima. Time Seine ponovno ustraju u svojoj nepredvidljivosti i mijenjanju zvučne slike, te se etabliraju kao jedan od najhrabrijih i najzačudnijih punk bendova svoje generacije.