U Vrhu i Dobrinju otvoreni razredni odjeli za djecu s teškoćama u razvoju

U suradnji s Centom za odgoj i obrazovanje Rijeka, od ove školske godine, dvije (od ukupno tri) otočne osnovne škole - Fran Krsto Frankopan Krk i Omišalj, bit će bogatije za još dva posebna razredna odjeljenja. Naime, riječ je o odjelima za osnovnoškolsko školovanje osmero učenika s teškoćama u razvoju otvorenim u Područnoj školi Vrh koja djeluje unutar krčke matične škole i Područnoj školi Dobrinj koja je sastavnim dijelom one omišaljske.

Svečanom otvorenju tih dvaju razrednih odjela, 03. rujna 2018. godine priređenom u Vrhu i Dobrinju, pored otočnih čelnika i ravnatelja dviju škola, također su prisustvovale ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje Rijeka Ivone Šabarić Rubeša, zatim zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić te pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije Edita Stilin.

Posebni razredni odjeli, naglasila je Ivone Šabarić Rubeša, krčkim će učenicima s različitim oblicima intelektualnih odnosno teškoća u razvoju osigurati primjerene programe odgoja i obrazovanja uz podršku edukacijskih rehabilitatora i ostalih stručnih suradnika različitih profila u njima poznatoj lokalnoj sredini, a što je za tu, iznimno osjetljivu kategoriju mališana, od velike važnosti. Pripreme za ovaj iskorak trajale su čitavu jednu godinu pa stoga i ne čudi naše zadovoljstvo i ponos što smo, zahvaljujući podršci nadležnog ministarstva, Primorsko-goranske županije, kao i krčkih škola odnosno jedinica lokalne samouprave, ovdje uspjeli uspostaviti model organiziranja nastave za djecu s razvojnim teškoćama, dodala je Šabarić Rubeša, pojasnivši kako ovim programom obuhvaćene male otočanke i otočani, barem što se školovanja tiče, više neće trebati odlaziti put Rijeke, jer školovanje u poznatom okružju njima je puno ugodnije i manje stresno. Realizaciji programa koji financijski u potpunosti pokriva resorno ministarstvo vjetar u leđa dala je i činjenica da je provedba tog oblika obrazovanja na Krku povjerena dvjema domaćim, otočnim edukacijskim rehabilitatoricama koje će, zaključuje Šabarić Rubeša, potporu imati i u svim ostalim stručnim suradnicima Centra za odgoj i obrazovanje, jedine ustanove na području naše županije u kojoj se provodi odgoj, obrazovanje, rehabilitacija te radno i stručno osposobljavanje djece i mladeži s intelektualnim i svim drugim utjecajnijim teškoćama u razvoju.