U sklopu ožujskog izdanja projekta Vama glumimo, predstave Casabianca i Bonton privukle značajnu pažnju otočana

Projekt Centra za kulturu Grada Krka nazvan Vama glumimo, koji će i u mjesecu travnju publiku raspoložiti popularnim kazališnim programima, 11. i 12. ožujka 2022. godine, nastavljen je trima predstavama, i to dvama u cijelosti rasprodanim gostovanjima hit komedije Casabianca Irene Grdinić i Marija Lipovšeka Battifiace (održanim 11. i 12. ožujka) te predstavom za djecu Bonton ili kako pristojno provesti dan Udruge Mali grad (održanom 12. ožujka).

Predstava Casabianca na iznimno zabavan način demonstrirala je smiješnu stranu života tipičnog primorskog bračnog para, od 60-ih godina prošlog stoljeća pa sve do danas. Irena i Mario, odnosno Đurđa i Franko, upoznali su se u popularnoj trejsduji. Ona je bila mlada i poduzetna, a on neiskusan i nagovorljiv. Skupa su odgledali Casablancu i započeli romansu. No, bilo je lijepo dok je trajalo, a onda je došao brak, pa djeca. Komunizam, pa kapitalizam. Partija, pa stranke. Trendovi su se mijenjali, a Đurđa i Franko trajali, ali ne bez problema... Ova je predstava progovorila o životnim izazovima u kojima se mogla prepoznati i otočna publika. Đurđa i Franko podsjetili su nas na dane kada smo bezbrižno živjeli samoupravljanje, kupovali na Ponte Rossu, vozili stojadine, na parne i neparne datume, i čekanje u redu za ulje. Potom smo dočekali suverenu Hrvatsku, opijeni vlastitom državnošću i ojačani nacionalnim identitetom pratili privatizaciju, rasprodaju i propadanje tvornica, svjedočili krizi morala i licemjerju prekrivenim vjerom. A onda je stigla 2020. godina, cijeli je svijet stao, pa su i Đurđa i Franko ostali kod kuće i čekali novo normalno. Mada se zapravo na našim prostorima novo normalno događa svakih par desetljeća, a predstava Casabianca upravo je na primjeru jednog bračnog para, različitih karaktera i pogleda na život, progovorila o prilagodbama ljudi na nove situacije, nova pravila i neke nove društvene mjere.

Predstava Bonton ili kako pristojno provesti dan na zabavan je i mališanima prilagođen način predstavila pravila lijepog ponašanja, ali i ukazala na opasnosti koje danas vrebaju s raznih strana. O bontonu je veliku i malenu publiku poučio izumitelj Bonko Tončić i njegov alter-ego simpatični lutak Macmalić. I ostali likovi (pipa, češalj, četkica za zube, žlica, vilica, nož, psić...) također su bili lutke što ih je animirao jedini glumac u predstavi - Kristijan Ugrina… Zbog čega je važno djecu (i) kazališnom predstavom poučavati lijepom ponašanju? I ne samo lijepom, već i suosjećajnom, i onom koje iskazuje poštovanje i prihvaćanje drugog i drugačijeg. Zato što baš u toj, ranoj dobi najučinkovitije uspostavljaju i oblikuju životne vrijednosti! Upute i pravila lijepog ophođenja iskazana kroz umjetničke metafore na zaigran i interaktivan način djecu mnogo više motiviraju na promišljanje i aktivno usvajanje takvog ponašanja. Predstava je, dakle, klasičnim bontonskim uputama pridodala i higijenske navike, ali i stimulirala otvorenost i suosjećanje za one s posebnim potrebama te osobnu odgovornost za brigu o prirodi i odnosima s vršnjacima, kao i drugim ljudima, pridodavši i ponešto o komuniciranju suvremenim elektronskim putovima čime je prerasla svoj naziv i postala svojevrsnom orijentacijom ili skupom uputa za snalaženje u svijetu u kojem djeca trenutno odrastaju.

Program se u prostoru osnovnoškolske sportske dvorane smještene na Trgu krčkih glagoljaša u gradu Krku nastavlja u petak, 22. travnja, komedijom Prvi muževi bacaju se u vodu Kazališta Tvornica smijeha, za kojom će u subotu, 23. travnja, uslijediti predstava za djecu Cvrčak i mravi Kazališne družine Pinklec, s time da će se ulaznice (po cijeni od 30,00 kn, odnosno 50,00 kn) moći nabaviti u Galeriji Decumanus, u njezino redovno radno vrijeme.

Vama glumimo u travnju!

Petak, 22. travnja, 20.30

Dvorana osnovne škole ili Scena Zidine, Trg krčkih glagoljaša

Komedija Prvi muževi bacaju se u vodu, Kazalište Tvornica smijeha