Terenska nastava: Projekt Putujem i učim krčke srednjoškolce odveo put Like

Nakon dvogodišnje pauze, 08. travnja 2022. godine, Udruga antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka u suradnji sa Srednjom školom Hrvatski kralj Zvonimir, u sklopu projekta Putujem i učim, okupljene krčke srednjoškolce odvela je put Like.

Prva postaja ovogodišnjeg edukativnog izleta bio je grad Gospić, inače sjedište Ličko-senjske županije, a nakon razgledavanja njegovog centra, red je došao da se posjeti i Smiljan zajedno s tamošnjim Memorijalnim centrom Nikola Tesla, otvorenim 10. srpnja 2006. godine, u povodu obilježavanja 150. godišnjice rođenja jednog od najznačajnijih suvremenih znanstvenika, izumitelja i vizionara. Riječ je o kompleksu zamišljenom tako da prožme različite discipline (znanost i umjetnost) te okupi najrazličitije tipove posjetitelja (od djece predškolskog uzrasta, preko školaraca i studenata, pa sve do umirovljenika, lokalnog stanovništva, turista, istraživača ili umjetnika). Koncept Memorijalnog centra podrazumijeva koegzistenciju povijesnih i novoizgrađenih objekata. Među povijesnim su objektima: rodna kuća Nikole Tesle, crkva sv. Petra i Pavla, gospodarski objekt, kameni spomenici i klupe arhitekta Zdenka Kolacija, dok novoizgrađene čine: trijem, pješačke staze, ispitna stanica (replika Teslinog laboratorija iz Colorado Springsa) i multimedijalni centar s pripadajućim igralištem za djecu.

Uz stručnu pratnju vodiča, krčki su srednjoškolci dobili priliku upoznati život i djelo vizionara Tesle, s posebnim naglaskom na njegove najznačajnije izume i patente.

Nakon upoznavanja Memorijalnog centra, kao posljednja etapa ekskurzije nametnulo se mjesto Sinac, smješteno u Gackom polju, na padinama Velebita i Kapele, uz izvor rijeke Gacke. Po toj je rijeci i njezinim pritocima tijekom prošlog stoljeća bilo razmješteno šezdesetak mlinova, no danas ih je preostala tek nekolicina koji i nadalje vrše svoju drevnu funkciju koristeći pogonsku snagu rijeke. Više o mlinarskoj povijesti ovog slikovitog kraja srednjoškolci su doznali razgledavajući izvrsno očuvan Majerov mlin o kojem već generacijama brine upravo obitelj Majer, i gdje se još uvijek žito melje na tradicionalan način.

S obzirom na pozitivne reakcije srednjoškolaca ovaj je projekt u cijelosti ispunio zacrtane ciljeve, a uspješna suradnja sa sektorom civilnog društva pokazao se kao izvrstan primjer dobre prakse u nestandardnom organiziranju nastave.