Svjetski dan turizma: Otkazani koncerti Klape Vejanke i Damira Kedže; besplatna interpretacijska šetnja ide u planiranom terminu

Zvog najavljenih loših vremenskih prilika, otkazani su koncerti Klape Vejanke i Damira Kedže, koji su se, u sklopu obilježavanja Svjetskog dana turizma, trebali održati u utorak, 27. rujna 2022. godine, u prostoru Frankopanskog kaštela.

Međutim, edukativni segment manifestacije, besplatna interpretacijska šetnja krčkom starogradskom jezgrom Od krša do zlata, uz vođenje na hrvatskom i engleskom jeziku, održat će se u planiranom terminu, 27. rujna, s početkom u 17.30 sati, s time da je polazak predviđen s Trga krčkih glagoljaša.

Od krša do zlata - besplatna interpretacijska krčkom šetnja starogradskom jezgrom, uz vođenje na hrvatskom i engleskom jeziku

Šetnja, s početkom u 17.30 sati, kreće s Trga krčkih glagoljaša, svojevrsne kršćanske akropole kojom uz franjevački kompleks dominira i romanička Crkva Majke Božje od zdravlja, a koja je do sredine 19. stoljeća bila posvećena sv. Mihovilu. No, kako je promjena titulara izazvana haranjem kolere u namjeri da Bogorodica zaštiti svoj puk, ova se lokacija nametnula kao idealna za pripovijedanje o načinima na koje su naši preci, stoljećima unazad, brinuli o svome zdravlju, liječeći se, pored ostalog, i autohtonim samoniklim biljem. Kao što obična, često neugledna i usputna biljka u sebi skriva najblagotvornija svojstva, tako i jednostavan komad drva, posredstvom spretnosti ljudske ruke, može biti pretvoren u instrument. Ta nas činjenica vodi do jedne od sljedećih lokacija tj. arhitekturom suvremene Osnovne škole Fran Krsto Frankopan u čijem je okrilju smješten i Područni odjel Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova. Mjesto je to za promišljanje o genezi (porijeklu i ulozi) glazbe i prizivanje bogatog otočnog glazbenog nasljeđa: tradicijskih instrumenata ili pak dvoglasja tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja, kao jednog od najkompleksnijih stilova folklorne glazbe, uopće, upisanog na UNESCO-vu listu nematerijalne baštine čovječanstva. A nije na odmet, barem i mišlju, zaviriti i u vrijednu ostavštinu (notne zapise i instrumente!) predanog krčkog kolekcionara Nikole Udine Algarottija... Sve ono čime nas daruje priroda u korijenu je svake kreacije! Motiv je to koji se krije iz priče koja će biti predstavljena na sljedećoj lokaciji, pred Matičnim vrtićem Krk, a čija će fabula krenuti u smjeru vrednovanja dječje igre, ali i neizbježnog putovanja u prošlost kako bi se vidjelo od kojih su se prirodnih materijala i na koje sve načine izrađivale igračke. Tijekom višestoljetne tradicije Krčkog sajma - Lovrečeve, kao jedne od drevnih manifestacija snažno utisnute u identitet grada, one su sigurno bile dijelom bogate sajmene ponude. Latinska geslo ostium non hostium (vrata samo prijateljima rastvorena) umetnuto nad portalom jedne od kuća u Zrinjskoj ulici, tijekom još jednog zaustavljanja potaknut će priču o tradicionalnoj krčkoj dobrodošlici. S obzirom na simboliku u takvim prigodama najčešće serviranih namirnicama - suhih smokava i rakije - u taj je čin, unatoč njihovoj skromnosti, utisnut vrijedan ideal projiciran u želju za dobrim zdravljem i dugim životom koja se upućuje svakom dobronamjernom posjetitelju. Nekada su najmanji postupci ujedno i najveći! Jer maleni znak pažnje i iskazane brige usmjereni prema drugome preduvjet su sreće obiju strana. A tu će važnu temu motivirati prolasci nadsvođenim ulicama, tj. pogledi upereni na zagonetne zatvorene mostiće kojima su spajane susjedne kuće, a koji krčku starogradsku jezgru čine toliko slikovitom i prepoznatljivom. Na kraju, predaja inspirirana Trgom Kamplin i Frankopanskim kaštelom najjasnije će demonstrirati matičnu temu ove proljetne šetnje, jer iz krša nije niknulo samo monumentalno ziđe drevnog Kaštela, jedinog u gradu sačuvanog profanog srednjovjekovnog spomenika, već i sami Krčki knezovi Frankopani, plemićka obitelj koja je u višestoljetnom periodu svoje vlasti otoku Krku priskrbila sjaj, umjetnost, ekonomsku snagu i neovisnost.

Zbog ograničenog broja polaznika, sudjelovanje u ovoj zanimljivoj interpretacijskoj šetnji kojom su uključene i ulaznice za posjet Frankopanskom kaštelu potrebno je prethodno najaviti, i to e-mailom na: tic@tz-krk.hr. Za sve sudionike šetnje vođenje je besplatno!