Sudjelujte u virtualnoj raspravi na temu Rješenja su na otocima!

U sklopu međunarodne inicijative Celebrate Islands 2020, u nekoliko europskih i mediteranskih zemalja (poput Španjolske, Francuske, Grčke, Hrvatske, Portugala ili Tunisa), kreće serija stručnih webinara. U Hrvatskoj će se tako, u zajedničkoj organizaciji Udruge malih i održivih otoka SMILO i Udruge Pokret otoka, održati panel rasprava na temu Rješenja su na otocima, i to u četvrtak, 04. lipnja 2020., s početkom u 10.00, i planiranim trajanjem od dva sata. Rasprava će se odvijati putem platforme GoToWebinar.

Osim stavljanja naglaska na važnost održivog razvoja malih otoka, cilj ove panel rasprave je isticanje njihove uloge i pozicije u uvjetima pandemije. Važno je da u ovom trenutku otoci i otočani imaju priliku podijeliti svoja iskustva vezana uz izazove s kojima su se susreli, ali i koji ih tek očekuju.

Celebrate Islands je godišnje događanje koje se priređuje od 2014., a čiji su organizatori Conservatoire du Littoral i udruge PIM i SMILO iz Francuske. Tijekom njegova odvijanja razmjenjuju se i naglašavaju sve pozitivne prakse koje na međunarodnoj razini provode mali otoci, sa zadaćom  zajedničkog poticanja mjera koje ih štite.

U svjetlu globalne zdravstvene krize, sedmo izdanje Celebrate Island inicijative održat će se u potpunosti virtualno, i to u namjeri da se predstave dosadašnja iskustva otoka u vrijeme pandemije te rasprave trenutna i buduća rješenja kao odgovori na izazove u kojima se trenutno nalazimo. A izazovi s kojima se otoci suočavaju, naročito oni uzrokovani klimatskim promjenama i stihijskim razvojem, pandemijom su dodatno potencirani, što znači da je dodatno naglašena i potreba za pronalaženjem hitnih, sinergijskih i efektivnih rješenja kako bi se omogućilo dugoročno održivo očuvanje otočnih resursa i biološke raznolikosti. Međutim, otoci više nego ikada do sada postaju pravi primjeri dobre prakse čije će se inovacije i projekti replicirati i primjenjivati na kontinentalna i druga ruralna područja. Svake godine predstavnici otočnih sredina iz svih krajeva svijeta okupljaju se da bi zajednički djelovali u smjeru očuvanja svojih teritorija i baštine, potičući time građane i posjetitelje da se aktivno uključe u proces razvoja zajednice te postignu potrebnu sinergiju sa svim ostalim dionicima.

Stoga, pozivaju se svi otočni dionici, kao i svi oni koje zanima razvoj na otocima da se ovom virtualnom događanju pridruže 04. lipnja, jer rješenja su na otocima.

U raspravi će sudjelovati:

– Tonino Picula, zastupnik u Europskom parlamentu,

– Ana Kučić, gradonačelnica Malog Lošinja,

– Katarina Gregov, direktorica Turističke zajednice Zlarin,

– Stipe Čogelja, pročelnik Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Splitsko-dalmatinske županije,

– Annette Trojković, poduzetnica - OPG Zlatan Trojković, Lastovo,

– Boris Šuljić, poduzetnik - Boškinac Pag,

– Šime Ježina, ravnatelj Nacionalnog parka Kornati.

Gosti:

– Ranko Milić, CEDRA Split,

– Nenad Starc, dr. sc.

Domaćini:

– Sylvain Petit, direktor Udruge malih i održivih otoka SMILO,

– Maja Jurišić, predstavnica Udruge Pokret otoka,

– Andreja Baraba, predstavnica Udruge Pokret otoka,

– Ivan Zoković, predstavnik Udruge Pokret otoka.

Sudjelovanje je potrebno potvrditi obveznom registracijom, a poveznicu putem koje ćete pristupiti webinaru zaprimit ćete e-mailom. Poveznica za registraciju dostupna je: OVDJE. Sve ostale informacije možete pronaći na Facebook profilu Udruge Pokret otoka.

webinar_1.jpg