Statistika: Tijekom 2021. godine na području Grada Krka rođeno 60-ero djece

Prema statistici Odsjeka za društvene djelatnosti Grada Krka vezanoj uz realizirana prava na jednokratnu novčanu pomoć za opremu novorođenog djeteta, na području Grada Krka tijekom 2021. godine rođeno je 60-ero djece, od čega 26 djevojčica i 34 dječaka. (Ti su brojevi okvirni s obzirom na to da svi roditelji možda nisu podnijeli zahtjev za spomenutu pomoć). Uspoređujući podatke, u 2021. rođeno je 13-ero djece manje, nego li 2020. godine.

Prema naseljima godišnja statistika je sljedeća: u gradu Krku rođeno je 29-ero mališana (12 djevojčica i 17 dječaka),  u Vrhu njih 12-ero (sedam djevojčica i pet dječaka), u Korniću četvero (jedna djevojčica i tri dječaka), u Pinezićima četvero (jedna djevojčica i tri dječaka), u Linardićima četvero (dvije djevojčice i dva dječaka), u Nenadićima dvoje (djevojčica i dječak), u Skrbčićima dvoje (dvije djevojčice) te u naseljima Brzac, Milohnići i Brusići po jedan dječak.

Razmatrajući ukupnu brojku iz nešto drugačije perspektive, prenosimo kako je 31 dijete u obitelji prvorođeno, 19-ero drugorođeno te desetero trećerođeno.

Osvrnemo li se, potom, na posljednje desetogodišnje razdoblje (2012. - 66, 2013. - 56; 2014. - 72; 2015. - 67; 2016. - 66; 2017. - 66; 2018. - 71; 2019. - 54; 2020. - 75; 2021. - 60), možemo zaključiti kako se na području Grada Krka u prosjeku rađa 65-ero mališana godišnje.

Jednu od mjera pronatalitetne politike Grada Krka: pravo na isplatu jednokratne novčane pomoći, ostvaruju roditelji s prebivalištem na području Grada Krka uz obvezu podnošenja pisanog zahtjeva Odsjeku za društvene djelatnosti, odnosno upućivanjem predmetnog zahtjeva putem sustava e-Novorođenče Ministarstva pravosuđa i uprave Republike Hrvatske. Riječ je o korisnoj usluzi koja roditeljima, pored ostalog, omogućava da tijekom prijave novorođenog djeteta putem matičnog ureda ili Interneta, odmah i Gradu Krku proslijede zahtjev za isplatom jednokratne novčane pomoći za opremu novorođenog djeteta.