Sportski ribolov: 15. Kup Grada Krka pripao domaćinima - ekipi Športsko-ribolovnog društva Lovrata

Nakon trogodišnje pauze uzrokovane općepoznatim okolnostima, u nedjelju, 31. srpnja 2022. godine, krčko Športsko-ribolovno društvo Lovrata u Krku je priredilo međunarodno natjecanje u sportskom ribolovu (štapom) iz usidrene brodice - 15. Kup Grada Krka, kojem je za rukom pošlo okupiti čak 18 dvočlanih ekipa iz Slovenije i Hrvatske, s time da ih je dvije iznjedrio upravo domaćin.

Nakon okupljanja u ranim jutarnjim satima na istezalištu Luke Krk, natjecatelje su pozdravili predsjednik Lovrate Otelo Stolfa, a potom i glavni sudac Antun Lončar, detaljno pojasnivši sportskim ribolovcima propozicije natjecanja.

Lovilo se, dakle, u zoni koja je obuhvaćala područje od punte u uvali Valunta (prema Puntu), pa sve do uvale Sv. Juraj, i to punih pet sati (od 07.30 do 12.30). I ove godine minimalna dužina ribe na vaganju morala je biti 18 centimetara, a posebna se pozornost posvećivala izbjegavanju zaštićenih ribljih vrsta. Takva, specifična, pravila sportske su ribolovce natjerala da se uglavnom posvete ulovu kvalitetnije ribe. U A kategoriju uvrštena lovrata pritom je nosila maksimalnih deset bodova, dok su arbun, fratar, škrpina, kovač, zubatac, luben, pagar, pic, šarag, kanj, kantar i ovčica, u B kategoriji, vrijedili pet, a sve ostale ribe, u C kategoriji, po jedan bod.

Kup Grada Krka, u svom 15. izdanju, naposljetku su odnijeli domaćini, ekipa Športsko-ribolovnog društva Lovrata, u sastavu Tonči Babić i Luka Pejaković, osvojivši 45.266 bodova za 8.977 grama tj. 42 primjeraka ribe B kategorije među kojom su dominirali arbuni. Drugo mjesto pripalo je iskusnoj ekipi Športsko-ribolovnog društva Tunera iz Jadranova, u sastavu Siniša Budisavljević i Željko Trbuha, s prikupljenih 37.230 bodova za jedan primjerak ribe A kategorije od 160 grama, 54 primjerka ribe B kategorije i četiri primjeraka ribe C kategorije, dok su treće mjesto osvojili ribolovci Sportsko-ribolovnog društva Plomin iz Plomina, u sastavu Ivica Kežman i Paulo Milevoj, s 35.682 boda za 43 primjerka ribe B i 21 primjerak ribe C kategorije. Najveću ribu natjecanja ulovio je predstavnik Sportsko-ribolovnog društva Kantrida iz Rijeke - mladi reprezentativac Luka Hajdaraj, i to pica teškog 563 grama. Naslov najboljeg barkarijola pripao je Đaniju Stolfi, koji je za sobom ostavio Otta Čavlovića i Adnana Arifovića - Fratra. Dodajmo tome kako je tijekom ovog natjecanja ulovljeno 596 primjeraka ribe ukupno teške 79,4 kilograma, među kojima su bile dvije ribe A kategorije teške 275 grama, 66 kilograma ribe B kategorije i 13 kilograma ribe C kategorije.

Najboljim sportsko-ribolovnim timovima i barkarijolima, po završetku natjecanja, nagrade su zajednički podijelili krčki gradonačelnik Darijo Vasilić, predsjednik Lovrate Otelo Stolfa i glavni sudac Antun Lončar, s time da su ribolovci u popodnevnim i večernjim satima sve otočane i njihove goste počastili sa 60-ak kilograma netom ulovljene, kvalitetne ribe.

Realizaciju ove tradicionalne natjecateljske smotre svojim su sponzorskim donacijama pomogli Grad Krk, vinar Mate Mrakovčić i Kamp Bor, TKD Ponikve, GP Krk, Galerija Krčanka, Galerija Stanić, Pekara Ilirija, Slastičarna Mimoza, Restoran Casa del padrone, Konoba Maritim, Restoran Zrinski, Ribarnica Tonini Krk, Caffe Bar Mare i Caffe Bar Conik.

Rezultati natjecanja:

1. Lovrata 1, Krk (Babić, Pejaković) - 45.266 bodova; 2. Tunera, Jadranovo (Budisavljević, Trbuha) – 37.230 bodova; 3. Plomin, Plomin (Kežman, Milevoj) - 35.682 boda; 4. Solinar 2, Strunjan (Krajcar, Paladin) - 27.108 bodova; 5. Čikavica, Šilo (I. Petrović, M. Petrović) - 25.457 bodova; 6. Kantrida, Rijeka (T. Hajdaraj, L. Hajdaraj) - 25.405 bodova; 7. Kostrena, Kostrena (M. Milić, K. Milić) - 20.292 boda; 8. Aero, Celje (Šalamon, Žagar) - 19.465 bodova; 9. Baraj, Vrsar (Dika, Sanković) - 18.957 bodova; 10. Marinar, Kranj (Cvirn, Veselič) - 14.108 bodova; 11. Solinar 1, Strunjan (Martinčič, Veldin) - 13.810 bodova; 12. Lovrata 2, Krk (Bajčić, Tomljenović) - 12.738 bodova; 13. Oslić, Selce (Borbelj, Antić) - 12.100 bodova; 14. Jadran, Opatija (Medica, Đorđević) - 10.670 bodova; 15. Zubatac, Lovran (Armanini, Koprivnjak) - 9.121 bod; 16. Oradela, Piran (m. Kogovšek, T. Kogovšek) - 8.055 bodova; 17. Arbun, Crikvenica (Krištafor, Lovrić) - 6.452 boda; 18. Lovrata, Dramalj (Car, Havojić) - 3.518 bodova.

Redoslijed barkarijola:

1. Đani Stolfa; 2. Otto Čavlović; 3. Adnan Arifović - Fratar; 4. Zoran Bajčić; 5. Goran Vukas; 6. Borna Šamanić; 7. Miljenko Milohnić; 8. Mićo Rakić; 9. Miljenko Strčić; 10. Marko Bogović; 11. Ivan Sokolić; 12. Zdravko Prebeg; 13. Milivoj Živković; 14. Branko Kinkela; 15. Dejan Kosić; 16. Neven Ban; 17. Ivan Kramar.