Sintezom predstave, predavanja i radionice do boljeg razumijevanja Williama Shakespearea

Uoči Valentinova, 13. veljače 2019. godine, uz podršku Centra za kulturu Grada Krka, u Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir, riječki Kazališni studio, izveo je dramsko-edukativni program All the World's a Stage - William Shakespeare.

All the World's a Stage jedan je od najvažnijih projekata spomenute organizacije, primarno orijentirane prema popularizaciji kazališne kulture i umjetnosti, kojim se djecu i mlade na primjeren, ali netipičan način nastoji uvesti u svijet kazališta, i to koristeći se primjerima najpoznatijih umjetnika koji su stvaralačkom snagom i umijećem obilježili svoju epohu, ali i ostavili trajan zalog budućim naraštajima.

Okupljeni srednjoškolci tako su svjedočili zanimljivoj sintezi klasične predstave, predavanja i radionice na temu djela jednog od najvećih svjetskih dramatičara - Williama Shakespearea, a koja je poslužila i kao izvrsni uvod u svijet renesansnog kazališta. Uz originalna uprizorenja u izvedbi dvoje profesionalnih glumaca te prozne dijelove koji se tiču samog razdoblja, tj. kulturnih i kazališnih okolnosti u kojima je Shakespeare djelovao, i sami učenici zaslužili su jedinstvenu priliku uključiti se u predstavu te odglumiti neke od najpoznatijih scena i likova iz Shakespeareovih drama San Ivanjske noći i Romeo i Julija te tako na vlastitoj koži osjetiti što je to glumački posao, odnosno kako određeni lik oživjeti glasom, pokretom i mimikom.

Ovakva praksa pokazala se izvrsnom jer je i onim manje zainteresiranim učenicima književnost i kazalište približila na jednostavan, ali svakako zanimljiv način, a o kvaliteti izvedenog svjedoči i činjenica kako učenici s nestrpljenjem iščekuju novo uprizorenje istog dvojca. Jer 19. ožujka na redu je još jedno izdanje All the World's a Stage projekta, no ovog puta na temu rimske komedije!