Punat: Znanstveno-stručni skup Otok Krk u Velikom ratu (1914. - 1918.)

Znanstveno-stručni skup Otok Krk u Velikom ratu (1914. - 1918.), koji se organizira u povodu stogodišnjice od završetka Prvoga svjetskog rata, održat će se u subotu, 10. studenog 2018. godine, u puntarskoj Galeriji Toš, s početkom u 11.00 sati.

Nakon okupljanja svih sudionika u Parku anđela, polaganja cvijeća i paljenja svijeća za sve žrtve Prvog svjetskog rata, uvodni dio skupa donijet će otvorenje izložbe Otok Krk u Velikom ratu, kao i predstavljanje prigodne omotnice i pečata Hrvatske pošte. U nastavku, slijede plenarna priopćenja podijeljena u dva poglavlja: Osobe (12.00 - 15.00) i Prostori (15.00 - 16.30), što će ih moderirati mr. sc. Tvrtko Božić i mons. dr. sc. Franjo Velčić.

Zadaća ovog događanja, koje će okupiti predavače iz Zagreba, Rijeke, Žminja i s otoka Krka, jest prikazati dramatiku vojničkog života na bojištima te civilnog života na otoku Krku u ratnom razdoblju. Također, namjera je da izložbeni dio, nakon Punta, zabilježi gostovanja diljem otoka, kako bi se javnost osim sa slikovnim materijalima upoznala i s mnogim vrijednim dokumentima koji se dosad nisu javno izlagali. U Galeriji Toš postav će biti dostupan sve do 18. studenog.

Teme izlaganja:

• Dva dokumenta o ulozi Talijana i njihovom stavu prema Krčanima i biskupu Mahniću tijekom i neposredno nakon Prvoga svjetskoga rata, mons. doc. dr. sc. Franjo Velčić,
  • Josip Capponi i krčka gimnazija između dviju okupacija otoka Krka: očuvanje hrvatskog nacionalnog identiteta u međuratnom razdoblju, prof. Gordija Marijan,
  • Abraham Zohil (1888. -  1916.) - zapisi obiteljskog istraživanja o stotoj obljetnici smrti, ing. arh. Roberto Unukić,
  • Hrvatska u Prvome svjetskom ratu, prof. dr. sc. Željko Holjevac,
  • Prvi svjetski rat u nastavi povijesti, mr. sc. Marijana Marinović,
  • Krčka pozadinska fronta u ratu: uloga i položaj žena i djece na otoku Krku u Prvome svjetskom ratu, mr. sc. Tvrtko Božić,
  • Iz povijesti upravne Općine Vrbnik 1914. - 1918., prof. dr. sc. Željko Bartulović,
  • Vatikan i izazovi Prvog svjetskog rata i poraća s osvrtom na položaj grada Rijeke, doc. dr. sc. Marko Medved,
  • Krčke žrtve u Prvome svjetskom ratu - Dosezi dosadašnjih istraživanja, mr. sc. Tvrtko Božić.