Projekt STEAM: Anketa Koliko znate o radonu?

Anketi čiji je cilj prikupiti što više informacija koje će pomoći u definiranju aktivnosti usmjerenih prema smanjenju zdravstvenih rizika povezanih s izloženošću radonu možete pristupiti: OVDJE.

Naime, Republika Hrvatska sudjeluje u regionalnom projektu Međunarodne agencije za atomsku energiju - IAEA pod nazivom Enhancing the Regional Capacity to Control Long Term Risks to the Public due to Radon in Dwellings and Workplaces u okviru kojeg je pokrenut potprojekt STEAM - Share, Team up, Engage, Analyse, Monitor. Njegova je zadaća provesti ispitivanje javnog mnijenja o svijesti opće populacije o riziku od radona u 22 europske i azijske zemlje koje u njemu sudjeluju i pritom koristiti istu metodologiju, alate i kompetentnost kolega iz Rumunjske koji su već proveli nacionalno istraživanje. Konačni rezultat istraživanja javnog mnijenja u Republici Hrvatskoj jest prikupljanje informacija koje će pomoći kako u izradi komunikacijskog plana unutar nacionalnog Akcijskog plana za radon 2019. - 2024., tako i u definiranju konkretnih aktivnosti usmjerenih prema smanjenju zdravstvenih rizika povezanih s izloženošću radonu. (Više informacija o radioaktivnom plinu radonu i dosad provedenim mjerenjima možete pronaći: OVDJE.)

Samo ispunjavanje ankete traje 10-ak minuta i pomoći će u razumijevanju načina na koji građani Republike Hrvatske sagledavaju zdravstvene rizike te ustanoviti prihvatljivost ili neprihvatljivost različitih metoda za njihovo smanjenje. Sudjelovanje u anketi je anonimno. Njezini rezultati bit će objavljeni, ali individualni upitnici neće biti distribuirani. Sva pitanja vezana za popunjavanje ankete možete postaviti e-mailom na: vanja@fizika.unios.hr.