Projekt Generacija NOW učenicima Osnovne škole Fran Krsto Frankopan Krk i članovima Kluba informatičara otoka Krka priskrbio vrijednu opremu

Institut za razvoj i inovativnost mladih u suradnji s Hrvatskim Telekomom te uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, provodi Internet of Things (IoT) natječaj, i to pod motom Generacija NOW. Riječ je projektu koji, počevši od školske godine 2019./2020., okuplja osnovne i srednje škole, knjižnice, udruge i druge edukacijske ustanove koje rade s djecom i mladima.

Njegovi su primarni ciljevi povezivati postojeća i nova znanja u području tehnologije pri izradi kreativnih IoT projekata, razvijati kreativnost, inovativnost i razumijevanje modernih tehnologija, zatim stvarati prilike u kojima će učenici kreirati projekt od koncepta do gotovog modela te učiti jedni od drugih i tako graditi samopouzdanje.

U ovogodišnji donacijski natječaj Generacija NOW bilo je uključeno 60 novih ustanova, među kojima su odabrani Osnovna škola Fran Krsto Frankopan i Klub informatičara otoka Krka. Hrvatski Telekom mladim je Krčanima tako donirao najmoderniju opremu za izradu kreativnih IoT projekata, besplatan pristup Internetu s besplatnim podatkovnim prometom te financijsku donaciju, dok će im za vrijeme trajanja programa, na raspolaganju biti stručna mentorska podrška Instituta za razvoj i inovativnost mladih. Donirana oprema uključuje setove mikroupravljačkih sučelja Arduina, mnoštvo senzora i elektroničkih elemenata pomoću kojih će školarci usvojiti nova STEM znanja i vještine.

Za sve mentore iz novouključenih ustanova već su krenule online edukacije vezane uz provođenje projektnih aktivnosti i korištenje opreme. Po završetku istih, mladi projektni timovi s mentorima Borisom Bolšecom, Marijom Prihodom Perišić i Ivonom Klarić, počinju s osmišljavanjem i izradom vlastitih projekata koristeći doniranu opremu. U projektne aktivnosti planira se uključiti 20 učenika od četvrtog do osmog razreda koji će uz pomoć najnovije tehnologije razvijati svoju kreativnost i inovativnost. Mentori će svojim učenicima prenositi stečena znanja o tome kako iskoristiti tehnologiju za pretvaranje vlastitih ideja u prototipe uređaja čime učenici postaju stvaratelji vlastitih rješenja.

Nakon predaje radova bit će organizirana izložba na kojoj će se birati najbolji projekti. Ona je najavljena za kraj školske godine 2021./22., a na tom će se događanju birati pobjednički radovi čijim će se autorima uručiti i pripadajuće nagrade.