Press-kolegij PGŽ: Objavljeni javni pozivi za projekte regionalnog razvoja PGŽ-a; na raspolaganju 5,7 milijuna kn

Primorsko-goranska županija raspisala je pet javnih poziva ukupne vrijednost 5,7 milijuna kn za sufinanciranje projekata regionalnog razvoja iz Proračuna za 2022. godinu, izvijestio je zamjenik župana Vojko Braut na redovnom press-kolegiju održanom 14. veljače 2022. godine.

Programom Razvoj mreže sanjkališta, vrijednosti 1,5 milijuna kn, gradovima i općinama s područja Gorskog kotara financira se nabava i ugradnja pokretnih traka, motornih sanjki i ratraka. Riječ je o programu vezanom uz Fond za Gorski kotar čija je namjera poboljšanje dostupnosti lokalne infrastrukture te gospodarska, socijalna i demografska revitalizacija. Iznos od 2,2 milijuna kn predviđen je za sufinanciranje Programa i projekata ravnomjernog razvitka, s time da pravo prijave imaju jedinice lokalne samouprave i trgovačka društva u njihovom (su)vlasništvu. Zadaća Programa Razvoj otoka ogleda se u povećanju kvalitete života u gradovima i općinama na otocima te osiguravanju dostupnosti javnih usluga uz sustavnu podršku zaštiti okoliša, primjeni energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije. Na raspolaganju je 250 tisuća kn, a isti je iznos osiguran i za izradu dokumentacije u svrhu jačanja kapaciteta jedinica lokalne samouprave za pripremu i provedbu razvojnih i EU projekata. Ti su pozivi otvoreni dok se ne iscrpe izdvojena sredstava, a najkasnije do 15. studenog 2022. godine.

Temeljem Odluke Vlade iz prosinca 2021. godine, Primorsko-goranskoj županiji dodijeljen je iznos od 24,1 milijuna kn. Slijedom prijedloga o rasporedu navedenih sredstava za financiranje tekućeg i investicijskog održavanja, investicijskog ulaganja i informatizaciju zdravstvenih ustanova, Domu zdravlja Primorsko-goranske županije raspoređeno je 6,8 milijuna kn, Zavodu za hitnu medicinu 7,5 milijuna kn, Nastavnom zavodu za javno zdravstvo 592,8 tisuće kn, i to u cijelosti za otplatu kredita instalacije kvalitete zdravstveno ekološkog laboratorija, zatim Thalassotherapiji Opatija 4,2 milijuna kn od kojih 1,4 milijuna kn za otplatu kredita za nabavku medicinske opreme, Thalassotherapiji Crikvenica 2,9 milijuna kn, Specijalnoj bolnici INSULA 2 milijuna kn i Lječilištu Veli Lošinj 100 tisuća kn. Prijedlog odluke s navedenim investicijama bit će razmatran na sljedećoj sjednici Županijske skupštine, a po usvajanju slijedi županov detaljan popis prioriteta koji će biti dostavljen nadležnom Ministarstvu na usvajanje. Tada ustanove mogu krenuti u proces nabave i realizaciju navedenih sredstava.

Prema prijedlogu Odluke za Dostupnost na primarnoj razini zdravstvene zaštite Zavodu za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije dodijeljeno je 2 milijuna kn. Pritom, Zavodu će se sigurno dodijeliti i dodatna sredstva zbog naslijeđenog strukturalnog problema u podfinanciranju redovne djelatnosti temeljem ugovora s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje i istovremene obveze popunjavanja svih mjesta definiranih mrežom javnozdravstvene službe.

Vezano uz aktualnosti iz resora Upravnog odjela za poduzetništvo, turizam i ruralni razvoj, izdvojeno je raspisivanje javnog poziva za poduzetnike iz mjere ruralnog razvoja. Taj se program provodi u kontinuitetu od 2017., a njime je do 2021. godine poduprto 600 poduzetnika s preko 16 milijuna kn. U 2022. godini na raspolaganju je 1,7 milijuna kn od kojih se 800 tisuća kn odnosi na Gorski kotar. Financira se 80 posto ulaganja u maksimalnom iznosu od 40 tisuća kn, a prioritet su mikro poduzetnici, žene i mladi. Sufinanciranje se odnosi na nabavu opreme i troškove izrade projektno-tehničke dokumentacije za pripremu investicijskog ulaganja. Taj je natječaj otvoren do 11. ožujka 2022. godine.