Press-kolegij PGŽ: Nova školska godina kreće 06. rujna; svi učenici na nastavu će u učionice

Nova školska godina kreće 06. rujna po A modelu, što znači da će učenici u svim školama na području naše županije nastavu započeti u učionicama, najavio je početkom ovog tjedna primorsko-goranski župan Zlatko Komadina na redovnom susretu s novinarima. Dodao je pritom kako predmetna odluka predstavlja odraz povoljne epidemiološke situacije, a podržali su je stožeri civilne zaštite Republike Hrvatske i Primorsko-goranske županije.

U nastavku se osvrnuo i na odlične turističke rezultate, ustvrdivši da su odgovorno ponašanje zdravstvenih i turističkih djelatnika te disciplina građana i gostiju zaslužni za prepoznavanje Primorsko-goranske županije kao zelene oaze, a shodno tome i za izvrsne turističke rezultate. Nakon što je uputio zahvale svim turističkim i zdravstvenim djelatnicima, Komadina je istaknuo kako smo se brojkama približili rekordnoj 2019. godini. Točnije, Primorsko-goranska županija nalazi se na 90 posto ostvarenog turističkog prometa iz 2019., dok je 2020. godinu nadišla za čak 30 posto. Među najbrojnijim gostima su Nijemci i Slovenci, koje u kolovozu slijede Česi i Poljaci. Ovako uspješna sezona rezultat je svih poduzetih mjera i jako dobre pripreme, ali ne samo turističkog, već i zdravstvenog sektora.

Osim redovnih i stalnih ulaganja u županijske zdravstvene ustanove, iz proračuna Primorsko-goranske županije sanirat će se i ekonomske posljedice pandemije bolesti COVID-19 koje su dovele do negativnih rezultata poslovanja većine ustanova u sustavu zdravstva. Primorsko-goranska županija u svom je Proračunu, stoga, osigurala ukupno 12,6 milijuna kuna za pet ustanova, s time da je najveći dio od 5,5 milijuna namijenjen upravo Domu zdravlja. Srećom županijski je Proračun održiv i otporan, dodao je Komadina, izrazivši potom nadu u povoljniju epidemiološku sliku koja bi trebala donijeti redovno poslovanje, ali i prihode zdravstvenim ustanovama.

Najavio je, u nastavku press-kolegija, i nadolazeći popis stanovništva koji će se provoditi od 13. do 26. rujna, i to, tijekom prve faze, putem sustava e-Građani koji će pored osobne evidencije, omogućiti i popisivanje članova uže i šire obitelji. Istekom toga roka, popis stanovništva na terenu preuzet će popisivači, uz napomenu da će druga faza trajati sve do 17. listopada 2021. godine.