Predstavljanje Štorije od besed napunilo Gradsku knjižnicu

U Gradskoj knjižnici Krk, 07. ožujka 2013. godine, pred mnoštvom okupljenih zaljubljenika u čakavštinu, predstavljena je knjiga Štorija od besed, autorice  Marije Gračaković.

Radi se o ukoričenim kolumnama koje su bile objavljivane u Novom listu, točnije u njegovom čakavskom prilogu četvrtkom Beseda, i to kao dio svima dobro znanog Slikovnog rječnika.
Uz autoricu predstavljanju su nazočili ravnateljica krčke Gradske knjižnice Ivančica Justinić, ravnateljica crikveničke Gradske knjižnice Ksenija Car Ilić i predsjednik Katedre Čakavskog sabora Kornić Damir Kremenić. Štovatelje čakavštine na samom početku pozdravila je Ivančica Justinić istakavši kako je zaista velika čast ugostiti našu poznatu spisateljicu prof. Mariju Gračaković koja će ovom prigodom predstaviti svoju novu knjigu, ali i predstavnike suizdavača Damira Kremenića i Kseniju Car Ilić.
Nakon nastupa krčkih sopaca riječ je preuzeo Damir Kremenić osvrnuvši se na izuzetno ugodnu suradnju s autoricom prvog kornićarskog libra. Ono što je za Hrvatsku Ivana Brlić Mažuranić, zaključuje Kremenić, za Kornić je Marija Gračaković jer je u svoju knjigu uspjela utkati sve ono specifično i bitno za jedno otočno mjesto koje ima svoju školu glagoljice, čakavsku katedru, muzej i čitaonicu.
Ksenija Car Ilić dodala je kako suizdavaštvo Štorije od besed, objavljene pred nepunih mjesec dana, zajednički potpisuju Gradska knjižnica Crikvenice i Katedra Čakavskog sabora Kornić. Urednica ove vrijedne čakavske zbirke je književnica Ljerka Car Matutinović, grafička urednica Maja Tomić, a recenzentice Ljerka Car Matutinović i Cvjetana Miletić.
Inače, profesorica hrvatskog jezika i književnosti Marija Gračaković, ističe KsenijaCar Ilić, od 1970. živi u Crikvenici, a do umirovljena 2009. radila je u svojoj prvoj i jedinoj Srednjoj školi Dr. Antuna Barca u Crikvenici, i to odana svome pozivu i nastojanju da ljepotu književne riječi podari i podijeli sa svojim učenicima, ali i svim ostalim zaljubljenicima u kulturu riječi, obzirom na njezino sudjelovanje u brojnim gradskim programima predstavljanja književnika te angažmanu u pisanju književnih ocjena i prikaza. Ministarstvo prosvjete Mariju Gračaković je za svestran i prosvjetno-kulturni rad 1997. unaprijedilo u zvanje profesora mentora, a 2002. u zvanje profesora savjetnika. Također, ova knjižebnica rođena u Korniću dobitnica je nagrade Grada Crikvenice za 2002. za naročite doprinose, postignute rezultate i promidžbu kulture i umjetnosti. Godine 2010. objavljuje svoj literarni prvijenac, knjigu Tražim nekog dječaka, posvećenu Vladimiru Nazoru i njegovom crikveničkom desetljeću. Od 2006. do 2012. u Novom listu, prilogu Beseda, objavljivala je kolumne za Slikovni rječnik pisane zavičajnim kornićarskim čakavskim idiomom. U njima je oko čakavske riječi, zaključuje Ksenija Car Ilić, uspjela isplesti toplu priču iz života kakvog gotovo više i nema.