Predavanje Što djeca, roditelji i učitelji trebaju znati o sigurnosti i privatnosti djece na Internetu

Projekt osvješćivanja za bezbrižno odrastanje djece uz nove elektroničke tehnologije ili ProBodul.Net projekt je LAG-a Kvarnerski otoci koji u petak, 23. listopada 2020. godine, u Velikoj gradskoj vijećnici (dvorani Kina Krk), s početkom u 17.00 sati, donosi predavanje na temu Što djeca, roditelji i učitelji trebaju znati o sigurnosti i privatnosti djece na Internetu. Sudjelovanje na predavanju potrebno je najaviti mailom na: lag@kvarnerski-otoci.hr.

Ovo, svakako, zanimljivo i nadasve korisno izlaganje održat će Igor Kanižaj, potpredsjednik Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu te izvanredni profesor na Studiju novinarstva Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, ujedno i koautor UNESCO-ve Pariške deklaracije o medijskoj i informacijskoj pismenosti u digitalno doba iz 2014. godine te nacionalni koordinator najvećeg europskog istraživanja o medijskim on-line navikama djece u Europskoj uniji - Kids Online.

Djeca danas odrastaju u svijetu u kojemu se stvarnost isprepliće s virtualnošću. A jednako kao što mnoge opasnosti vrebaju u stvarnom svijetu, one su prisutne i u onom virtualnom te katkada mogu završiti i kobno. Stoga je iznimno važno da se djecu nauči kako da prepoznaju potencijalnu opasnost, odnosno kako da na nju reagiraju… Neke od cjelina o kojima će tijekom predavanja biti riječi su: Privatnost na Internetu, Tko raspolaže našim podatcima, Sigurnost na Internetu, Nasilje na Internetu ili Seksting, a budući da većina roditelja danas slabije barata ovim temama od svojih mališana, o istima ih je bitno educirati kako bi, naposljetku, najmlađe znali adekvatno zaštiti, što u konačnici predstavlja primarnu zadaću ovog edukativnog programa.

Važno! U skladu s trenutnim epidemiološkom situacijom, prilikom korištenja Velike gradske vijećnice potrebno je pridržavati se mjera za suzbijanje širenja zaraze tako da se: (1) koriste sjedala u skladu s obilježenim ograničenjima, (2) koriste zaštitne maske za lice bez iznimke i bez prekida te (3) na listu koja će biti dostupna na ulazu u Vijećnicu imenom i prezimenom te brojem telefona upišu sve osobe koje su nazočile događanju. S obzirom na prostorno ograničenje, u Vijećnici može boraviti najviše 30 osoba u prostoru auditorija te najviše tri osobe u prostoru predavača, uz poštivanje nužnog razmaka od dva metra.