PP27S: Pogledajte kratkometražni umjetnički film Inkorničata

S obzirom na činjenicu da je upravo Grad Krk jedna od 27 zajednica uključenih u programski pravac 27 susjedstava (PP27S) razvijen u sklopu projekta Rijeka 2020 - Europska prijestolnica kulture, kao središnje događanje Susjedstva Krk iza kojeg se krije tim Udruge Kreativni Krk, sredinom studenog ove godine, na Trgu Kamplin, u sklopu programa Tancaj 2020., premijerno je predstavljen kratkometražni film Inkorničata, motiviran susretom krčkog folklornog nasljeđa i suvremene plesne umjetnosti.

Riječ je o umjetničkom filmu koji se bavi subjektom izvan zadanog konteksta. Protagonist, personificirano umjetničko djelo koje predstavlja i otočni život, svoju svrhu nastoji pronaći uklapajući se u pejzaže te kontemplirajući vlastito postojanje, a emociju prenoseći pokretom. Zaveden tradicijom on svoj jezik pronalazi u suvremenosti. Idejni koncept i koreografiju ovog filma potpisuje Andreja Brozović Adžić-Kapitanović, plesačica čije područje istraživanja obuhvaća eksperimentalni pokret u simbiozi s glumom, a kojoj je povjereno da utjelovi i protagonista priče. Glazba je djelo skladatelja Maka Murtića (Mimika Orkestar, Grand Union Orchestra, Jazz Orkestar Hrvatske Radio Televizije, Septet Ad Libitum…) koji unazad nekoliko godina istražuje bogatu glazbenu tradiciju otoka Krka, uključujući njezin specifičan jezik u svoje skladbe. U tom kontekstu, tri Mutićeve skladbe: Omejana zemja, Inkorničata i Unforgotten panoramas, prate, odnosno stvaraju prostor u kojem se protagonist kreće i istražuje svoje osobine naglašavajući paralelnost suvremenog života i neizostavnog povijesnog konteksta otoka. Glazba tako nosi karakteristike suvremenog pristupa s utjecajem realne i zamišljene tradicije, a za potrebe filma izvode je: Mak Mutić (sopila, saksofon), Nika Bauman (flauta), Josip Šustić (klasična i električna gitara), Leo Beslać (sintisajzer, elektronika i flauta), Nenad Kovačić (udaraljke) te Nika Bauman, Nenad Kovačić, Josip Šustić, Mak Murtić i Andreja Brozović Adžić-Kapitanović (pljeskanje). Fotograf Borut Brozović kojem je dodijeljena uloga snimatelja i montažera koristi kadriranja tipična za fotografiju, suprotstavljajući ih otočnim pejzažima, ali i pokretu plesačice. Istraživački duh, ljubav prema gradu i otoku Krku, njegovoj kulturi i tradiciji, kao i potreba za umjetničkim izražavanjem temelj su ove, svakako, zanimljive glazbeno-scenske suradnje.

Film je dostupan u nastavku!