Povodom Svjetskog dana i Tjedna Crvenog križa

Ove će se godine Svjetski dan Crvenoga križa, 08. svibnja, kao i Tjedan Crvenoga križa, od 08. do 15. svibnja, obilježiti u posebnim okolnostima, okolnostima epidemije koronavirusa koje onemogućavaju realizaciju konkretnijih aktivnosti. Prema tome, pozornost javnosti bit će usmjerena na kampanju prisutnu u medijima i društvenim mrežama, kako bi se skrenula pozornost na volontere i njihov rad.

Upravo u toj prigodi, i Gradsko društvo Crvenog križa Krk, ukazuje na djelovanje svojih volonterskih snaga. Naime, od 18. ožujka pa sve do 30. travnja u krčkom Crvenom križu bilo ih je aktivno troje: Ana Barišić (akcija darivanja krvi, trijaža i podjela zaštitne opreme), Yasmina Buweden (obilazak starijih osoba tj. dostava namirnica i lijekova) i Boris Jakominić (preuzimanje, sortiranje i podjela zaštitne opreme, humanitarnih paketa i slatkiša za djecu), s time da je svoje vrijeme na raspolaganje stavilo još 40-ak otočana, a među njima i članovi Udruge Plavo-bijeli otok, predstavnici Kluba navijača Krk te djelatnici Putničke agencije Depope iz Skrbčića. Međutim, zbog organizacije krčke asocijacije, odnosno njezinih programskih aktivnosti, tri volontera bila su dovoljna da, tijekom 35 volonterskih sati, odrade sve zadaće što su ih nametnula dva prethodna mjeseca.

No, osim volontera, u ovome kontekstu valja spomenuti i nedavne donatore: In Caffe iz Omišlja (84 litre mlijeka), Valamar Rivieru d.d. (450 kilograma prehrambenih proizvoda), Caritas Biskupije Krk (64 litre mlijeka), Studenac d.o.o. (10 paketa prehrambenih proizvoda), Obrtničku komoru Primorsko-goranske županije i Udruženje obrtnika otoka Krka (novčane donacije i 20 paketa prehrambenih proizvoda), Mondelez International d.o.o. (80 paketića slatkiša), Grad Krk (300 zaštitnih maski), Lučku kapetaniju Krk (100 zaštitnih maski), Vesnu Dunato (100 zaštitnih maski za darivatelje krvi), Ivu Šamanić (50 zaštitnih maski) i Društvo crvenog križa Primorsko-goranske županije (zaštitna oprema: maske, viziri rukavice, kombinezoni i dezinfekcijska sredstva). Prema tome, volonteri zajedno s djelatnicima krčkog Crvenog križa, podijelili su više od 900 kilograma prehrambenih proizvoda, a te je donacije primilo ukupno 150 potrebitih osoba. Također, djelatnici sveotočnog programa Pomoć u kući, zabilježili su 484 posjeta, a broj korisnika, u novonastalim okolnostima, popeo se na čak 452.

Podsjetimo još jednom i na gotovo cjelodnevnu akciju dobrovoljnog darivanja krvi, odrađenu 06. travnja, koja je, uz sve prethodno navedeno, pokazala kako su otočani u kriznim vremenima zaista spremni demonstrirati svoju humanost. Jer unatoč tome što se očekivalo da će ovu inicijativu podržati 50-ak dobrovoljnih darivatelja evidentirano ih je dvostruko više.

Stoga, neka ovo bude još jedna prigoda da Gradsko društvo Crvenog Križa Krk, povodom Svjetskog dana i Tjedna Crvenog križa, najsrdačnije zahvali svim volonterima, donatorima i darivateljima krvi što su u okolnostima epidemije koronavirusa odlučili nesebično pomoći zajednici.

10-dan-i-tjedan-crvenog-kriza.jpg