Polaganjem vijenaca i svijeća obilježen 17. travanj - Dana oslobođenja otoka Krka

Iako je i ove godine, zbog aktualnih epidemioloških mjera, izostala tradicionalna zajednička proslava 17. travnja - Dana oslobođenja otoka Krka, a koja se svake godine priređuje u drugom otočnom mjestu, ovaj je značajan datum ipak obilježen, i to polaganjem vijenaca i svijeća na brojna otočna spomen obilježja.

Delegacije sastavljene od članova Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka (UABiA) u društvu čelnika otočnih općina i Grada Krka na svojim su područjima posjetile spomen obilježja u čast otočanima koji su svoje živote izgubili u Narodnooslobodilačkoj borbi, ali i Domovinskom ratu.

Podsjetimo, dana 17. travnja, daleke 1945. godine, slavila se sloboda, odnosno pobjeda nad fašizmom. Zna se da je otok Krk najprije bio okupiran od strane talijanskih fašista, a nakon kapitulacije Italije, na ove su prostore pridošli i Nijemci. Krk je, dakle, 15. travnja 1941. godine pao u ruke talijanske vlasti, a ubrzo nakon okupacije započelo se s antifašističkim aktivnostima koje su intenzivirane nakon sporazuma između Mussolinija i Pavelića kojim se NDH odrekla otoka Krk, kako stoji u Sporazumu, za vječna vremena. Iako su Krčani do Drugog svjetskog rata bili različito politički orijentirani, novonastala situacija gotovo ih je preko noći ujedinila tako da su postali saveznici u borbi protiv okupatora. Stoga, možemo biti ponosni kako su Krčani u većini bili antifašistički opredijeljeni što dokazuje i broj sudionika u Narodnooslobodilačkoj borbi, ali, nažalost, i broj poginulih. Iako su njihovi grobovi razasuti po čitavoj Hrvatskoj, kao i ostatku Europe, s obzirom na to da su mnogi ostali u fašističkim logorima, skromni otočni spomenici i spomen ploče čuvaju trajnu uspomenu na njih, svjedočeći tako o našoj zahvalnosti na velikom doprinosu u borbi za slobodu.