Podržite globalni prosvjed Sat za planet Zemlju!

Svjetski fond za prirodu (World Wildlife Fund) već 12 godinu za redom organizira najveću svjetsku akciju, ujedno i univerzalnu platformu za susret i razvoj ekološki osviještenih nastojanja, u nas znanu kao Sat za planet Zemlju (Earth Hour).

Ova inicijativa pokrenuta je 2007. u Australiji, a prve godine samo u Sydneyu istu je podržalo više od dva milijuna kućanstava, da bi samo godinu dana kasnije akcija postala globalni fenomen. Svjetske znamenitosti poput sydneyskog Harbour Bridgea, CN tornja u Torontu, mosta Golden Gate u San Franciscu ili rimskog Koloseuma bile su u mraku s ciljem podizanja svijesti o klimatskim promjenama, prekomjernoj potrošnji zemljinih resursa i ekološkim problemima uopće.

U ožujku 2009. godine milijuni ljudi sudjelovali su u trećem Satu za planet Zemlju, a tada se akciji pridružila i Hrvatska. Više o 4.000 gradova u 88 zemalja ugasilo je svjetla promaknuvši ovaj projekt u najveću globalnu inicijativu usmjerenu protiv aktivnosti koje rezultiraju klimatskim promjenama.

Akcija je 2010. godine srušila nov rekord: čak 128 zemalja pridružilo se globalnom prosvjedu, a ljudi diljem svijeta ugasili su svjetla, ujedinivši se u slavlju jedinog svima nam zajedničkog - planeta. Kako je Sat za planetu Zemlju nastavljao rasti i 2011., da bi 2018. pod novim geslom Povežite se sa Zemljom (#connect2Earth) nadmašio sva očekivanja, ove se godine, također, očekuje rekordan odaziv!

Dosadašnje inicijative podržalo je više od 7.000 gradova u čak 187 zemalja svijeta, na svih šest kontinenata, a u želji da se i stanovnike Hrvatske potakne na razmišljanje o rješavanju problema vezanih uz klimatske promjene, sva kućanstvima, tvrtke, korporacije i organizacije pozivaju se da u subotu, 30. ožujka 2019. godine, između 20.30 i 21.30 sati, isključe svoja svjetla.

S obzirom da broj gradova koji sudjeluju u ovom prosvjedu raste iz dana u dan, možemo pretpostaviti kako će se i unas nadmašiti prošlogodišnja brojka od njih 80-ak. Grad Krk akciji će se priključiti po osmi put, i to gašenjem dijela javne rasvjete.

Građani se također pozivaju da Sat za planet zemlju podrže i objavama na profilima društvenih mreža, bilo širenjem prigodnih poruka zajedno s fotografskim i video materijalom, bilo isticanjem ovogodišnjeg vizuala akcije umjesto profilnih slika. Sat za planet Zemlju tako postaje prilika da se pokaže što smo u mogućnosti učiniti kako bismo pridonijeli ublažavanju klimatskih promjena, stvarajući pritom temelje za što sretniju budućnost našeg planeta.