Podjelom nagrada zaključeno prvo izdanje Festivala turističkog i etno filma: Laureati - turističke zajednice Općine Konavle-Cavtat, Grada Šibenika, Općine Lastovo i Grada Sinja

Prvo izdanje Festivala turističkog i etno filma, 05. listopada 2023. godine, zaključeno je svečanom podjelom nagrada, nakon što su tijekom jučerašnjeg dijela programa prikazana sva 64 filma, a kojima je prethodila i panel rasprava motivirana temom Otoci u struji.

Drugi festivalski dan koji se također odvijao u Velikoj vijećnici Grada Krka - Kinu Krk otvorili su Vjeko Alilović u ime organizatora Udruge Tragom hrvatske baštine i krčki gradonačelnik Darijo Vasilić, izrazivši zadovoljstvo što je upravo Krk bio domaćinom premijernog izdanja ovog festivala, uz želju da njegov program i nadalje ostane u presvijetlom gradu Krčana. Nakon uvodnih riječi uslijedila je promocija turističkog filma Make your own movie Turističke zajednice Kvarnera te premijerno prikazivanje filma Camino Krk kojeg je okupljenima predstavila direktorica Turističke zajednice Grada Krka Ivana Kovačić, a potom i druga panel rasprava u kojoj su, pod moderatorskim vodstvom Roberta Ferlina, na temu Turizam i baština sudjelovali: etnologinja i antropologinja Mirela Ravas, direktorica Turističke zajednice otoka Krka Majda Šale, fotograf, scenarist i redatelj Petar Trinajstić, publicist i književnik Nikola Petković te redatelj i montažer Igor Modrić. Publika je svjedočila doista dinamičnom razgovoru koji je uslijedio nakon prikazivanja promotivnog filma Hrvatske turističke zajednice, a kojem je pošlo za rukom otvoriti brojna, uz postavljenu temu, vezana pitanja.

Naposljetku došao je red i na ceremoniju podjele nagrada tijekom koje je Grand prix festivala otišao u ruke Turističkoj zajednici Općine Bilje za film Kopački rit - Blues delte. U kategoriji turističkog filma Grand Prix publike zaslužila je Turistička zajednica Općine Konavle-Cavtat za film Come home, dok je Grand Prix festivala pripao Turističkoj zajednici Grada Šibenika za film City is a stage. U kategoriji etno filma Grand Prix publike dodijeljen je Turističkoj zajednici Općine Lastovo za film Lastovski poklad, a Grand prix festivala Turističkoj zajednici Grada Sinja za film Didi s Kamešnice.

Festival turističkog i etno filma već je svojim prvim izdanjem ispunio očekivanja, pokazavši se projektom koji osim što vodi u razmjenu iskustava, ima potencijal otvoriti vrata novim saznanjima i smjerovima u produkciji turističkih i etno filmova, a prema tome i pridonijeti drugačijem smjeru valorizacije hrvatske baštine.

Podršku festivalu pružili su Grad Krk, Turistička zajednica Grada Krka, Turistička zajednica otoka Krka, Turistička zajednica Kvarnera, Primorsko-goranska kašetica, Vinarija Katunar, OPG Magriž, Tiskara Aktuel, Konoba Bracera i Agencije Hola i Omnes, uz posebne zahvale upućene Klapi Vejanke, sopcima Nenadu i Teu Poloniju iz Kulturnog društva Kornić te Vesni Dunato iz Šila na autohtonim slasticama.

Popis nagrađenih na 1. Festivalu turističkog i etno filma:

Kategorija: Turistički film

Najbolji turistički serijal: Bolske priče, Turistička zajednica Općine Bol

Najbolji vinski film: Okusi prije svega, Turistička zajednica Zagrebačke županije

Najbolji prikaz destinacije kroz godinu: Visit Karlovac, Turistička zajednica Grada Karlovca

Najbolji prikaz manifestacije: Okolotorno, Turistička zajednica Grada Novog Vinodolskog

Najbolji edukativni pristup: Respect the city - City of Dubrovnik, Turistička zajednica Grada Dubrovnika

Najbolji glazbeni spot: Drag je Dragoj, Turistička zajednica Zagrebačke županije

Najbolja glazba: Centar Istria - Dare to Explore, Turistička zajednica središnje Istre

Najbolja montaža: City is a stage, Turistička zajednica Grada Šibenika

Najbolja fotografija: Kopački rit - Blues delte, Turistička zajednica Općine Bilje

Najbolji scenarij: Kopački rit - Blues delte, Turistička zajednica Općine Bilje