Pod motom Navigare necesse est svečano obilježen Dan srednje škole

Naši uvijek kreativni srednjoškolci, 06. lipnja 2019. godine, svečanom glazbeno-literarno-glumačkom priredbom održanom u srednjoškolskom kompleksu obilježili su Dan Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir, i to kao nastavak zanimljive izložbe krajem svibnja priređene u Galeriji Decumanus.

Dokaz da Navigare necesse est (Ploviti se mora) nije samo jedna od bezbrojnih latinskih fraza, nego jednostavna i svakom razumljiva svakodnevna istina, srednjoškolci su dokazali plovidbom morskim i školskim vremeplovom koji je bio obojen zaista dobrim raspoloženjem, posve u skladu s ovogodišnjim istoimenim školskim projektom.

Uz izvrstan nastup školskoga zbora, svirača i solista, svi okupljeni uzvanici mogli su uživali u glumačkim i recitatorskim interpretacijama Marije Toljanić, 2.G (M. Stašić Milić; Moćno more), Nikice Stijepića, 4.G (A. Šoljan; Sjedim u restoranu, dovršio sam ručak), Luke Vadnova, 4.G (D. Harms; Monolog P. Mihailoviča), Leona Prendivoja i Leonarda Depopea, 3.HTT (Samo je tovaru more do kolena). Također, Ana Lipovac, 2.G, vrhunski je otpjevala Zami me sobon sakamo, a Petra Depikolozvane, 2.HTT, i Dora Blažević, 4.G, nešto drugačiju verziju popularne Morske vile.

Pružajući svojim učenicima svestrano obrazovanje i pripremajući ih tako za daljnje školovanje i rad, krčka škola omogućuje svojim učenicima sudjelovanje u različitim izvannastavnim aktivnostima i projektima te potiče samostalno učeničko izražavanje. Rezultat toga brojna su postignuća učenika i njihovih mentora. Tako je i ravnateljica, prof. Đurđica Cvitkušić, nakon što je prezentirala rad škole u tekućoj školskoj godini te prisutne upoznala s brojnim europskim i međunarodnim projektnim uspjesima, nagradila najuspješnije učenike i njihove mentore. Pritom su za sudjelovanje na Državnom natjecanju iz engleskog jezika nagrađeni Erik Akvić i Nicole Kramar, oboje 4.HTT, i mentorica prof. Marijana Marušić Katunar, a za sudjelovanje na Državnom natjecanju iz talijanskog jezika Erik Akvić i Maja Kinkela, oboje 4.HTT, i mentorica prof. Zvjezdana Morožin Karabaić. Za sudjelovanje na Državnom natjecanju iz matematike nagrađen je Antonio Jurešić, 1.G, i mentorica prof. Diana Matešić, dok su kao sudionice poznate natjecateljske smotre Ponos domovine nagrađene Ivana Milčetič, Ana Milčetić i Elena Lukić, sve 3.Ga, zajedno s mentoricom prof. Gordijom Marijan. Za učešće na Smotri hrvatskog školskog filma nagrađene su Roberta Bajčić, Dora Blažević i Miriam Volarić, sve 4.G, dok su zapaženi sportski rezultati nagrade donijeli Leu Heriću, 3.S, za judo, Stelli Polonijo, 2.HTT, za karate, i Danijelu Dudi, 2.G, za šah. Radi sudjelovanje na Plitvičkom maratonu nagrađena je Mihaela Radić, 1.E, i to zajedno s mentoricom prof. Ljiljanom Karabaić. Pored toga, ravnateljica je priznanja uručila i nastavnom kadru, profesoricama Zvjezdani Morožin Karabaić za izvrsnost i iznimna dostignuća u odgojno-obrazovnom radu te Ani Pasarić i Gordiji Marijan za izvrsnost i iznimna dostignuća pri provođenju nacionalnih i međunarodnih projekata.

Kraj svečanosti obilježio je Erik Kamenar, 4.G, otpjevavši, uz podršku školskog zbora, Oliverovu pjesmu Dobar dan, dok je završnica prigodnog programa ujedno upotpunjena i premijerom novog videospota škole za čiju je produkciju zaslužna Roberta Bajčić, 4.G.

Učenici koji su, svojom nazočnošću ili svojim djelima, doprinijeli obilježavanju ovogodišnjeg Dana škole su: Luka Braut, Roberta Bajčić, Ivana Milčetić, Ana Milčetić (tehnička podrška), Dora Blažević, Filip Rogina, Erik Kamenar, Dominik Kamenar, Antonio Jurešić, Katarina Valković, Marija Toljanić, Nora Mihajić, Natalija Mrakovčić, Iris Magaš, Petra Depikolozvane, Dina Antić, Ana Lipovac (školski zbor i svirači), Nikica Stijepić, Luka Vadnov, Leonard Depope i Leon Prendivoj (glumci i recitatori). Program su koncipirale profesorice Lijana Bolšec i Daria Papa.

U ugostiteljskom praktikumu sve ovom prigodom okupljene goste i nastavnike dočekali su učenici ugostiteljskog usmjerenja - konobari i kuhari - koji su svoje umijeće demonstrirali pripremom i posluživanjem slanih i slatkih delicija.

Bogatim programom učenici i djelatnici srednje škole obilježili su svoj dan, ali i ukazali na vještine koje posjeduju te znanja kojima raspolažu. Bivši i sadašnji učenici tako su svojim radom i uspjesima još jednom dokazali kako je Škola za otok doista škola intelekta, škola za budućnost i škola života!