Panel raspravom Otoci u struji i filmskim maratonom, započelo premijerno izdanje Festivala turističkog i etno filma

U Velikoj vijećnici Grada Krka iliti Kinu Krk, 04. listopada 2023. godine, započelo je premijerno izdanje Festivala turističkog i etno filma čiju organizaciju potpisuje Udruga Tragom hrvatske baštine, a čijem su dvodnevnom programu pokroviteljsku podršku pružili Grad Krk, Turistička zajednica Grada Krka i Turistička zajednica otoka Krka.

Otvaranje festivala svojim su nastupima obilježili Ženska klapa Vejanke i sopci iz Kulturnog društva Kornić, braća Nenad i Teo Polonijo, da bi potom riječ preuzeo moderator Borna Šmer. U ime organizatora okupljene je, najprije, pozdravio Vjeko Alilović najavivši dva dinamična festivalska dana tijekom kojih će biti održane dvije zanimljive panel rasprave (Otoci u struji i Turizam i baština) i prikazano 40 turističkih i 24 etno filma koji su odabrani pored više od stotinu kreativnih uradaka pristiglih s područja čitave Hrvatske. Alilović je pritom izrazio zadovoljstvo ne samo brojem prijavljenih uradaka, već i činjenicom kako će sutrašnji panel i ceremoniju proglašenja najboljih filmova popratiti delegacije iz Lastova, Šibenika, Cavtata, Pašmana, Sinja, Dubrovnika, Čakovca, Vinkovaca, Knina, Paga, Novalje, Kolana, Rijeke, Novog Vinodolskog, Opatije, Crikvenice, Kastva, Kostrene, Cresa, Bilja i Karlovca, a očekivati se mogu i ostali posjetitelji, što će organizatore sigurno učiniti izuzetno ponosnima. Podršku festivalu, uz želju da preraste u tradiciju, potom su iskazali: predsjednik Gradskog vijeća Grada Krka Nikša Franov, direktorica Turističke zajednice Grada Krka Ivana Kovačić, pročelnica Upravnog odjela za pomorsko dobro, promet i veze Primorsko-goranske županije Izabela Linčić Mužić, ravnatelj Uprave za otoke Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Dominik Paparić, a naposljetku i državni tajnik u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Josip Bilaver, i to u ime potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske Olega Butkovića.

Nakon uvodnog dijela i još jedne izvedbe Klape Vejanke, uslijedila je panel rasprava pod nazivom Otoci u struji u kojoj su, uz već spomenute Dominika Paparića i Izabelu Linčić Mužić, također sudjelovali načelnik Općine Malinska-Dubašnica Robert Anton Kraljić i gradonačelnik Grada Cresa Marin Gregorović. Ova razmjena znanja, iskustava i ideja bila je itekako poticajna jer se pozabavila aktualnom temom održivosti otoka kroz različite aspekte: gospodarski, ekološki, kvalitetu života, apliciranje prema Europskim fondovima te suradnju otočnih lokalnih samouprava, županija i državnih institucija. Govorilo se iskreno, a zaključak je bio jedinstven - suradnjom sviju, na svim razinama, može se bitno pridonijeti održivosti i razvoju otoka.

Nakon što je publika paneliste ispratila pljeskom, započelo je filmski maraton tijekom kojeg su prikazana 64 filma, od kojih će neki tijekom završnice festivala biti i nagrađeni. Dodajmo tome kako se pored podjele nagrada, sutra očekuje i druga panel rasprava pod nazivom Turizam i baština na kojoj će govoriti etnologinja i antropologinja Mirela Ravas, direktorica Turističke zajednice otoka Krka Majda Šale, fotograf, scenarist i redatelj Petar Trinajstić, publicist i književnik Nikola Petković te redatelj i montažer Igor Modrić. No, prije same rasprave bit će predstavljen novi promidžbeni film Turističke zajednice Kvarnera Make Your Own Movie, kao i novi promidžbeni film krčke Camino rute, dok će se u glazbenom dijelu predstaviti sopci otoka Krka, ali i poznati gitarist Damir Halilić Hal.

Program:

Četvrtak, 05. listopada

Kino Krk

11.00, predstavljanje novog promidžbenog filma Turističke zajednice Kvarnera Make Your Own Movie

11.15, predstavljanje novog promidžbenog filma krčke Camino rute

11.30, panel rasprava Turizam i baština