Ovogodišnji program UABiA otoka Krka u znaku aktivizma Foruma mladih

U Velikoj vijećnici Grada Krka, 16. veljače 2013. godine, pred mnoštvom okupljenih članova, održana je redovna godišnja Skupština Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka.

Nakon službenog otvaranja te biranja radnog predsjedništva, verifikacijeske komisije, zapisničara i ovjerovitelja zapisnika, predsjednik UABiA otoka Krka Darko Fanuko podnio je izvješće o prošlogodišnjem radu udruženja, istakavši najprije kako je godina započela organiziranjem prigodnog izložbenog programa povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta, a za čiju je realizaciju bilo potrebno mnogo volonterskog rada. Također, početkom godine, konačno je zaživio i Internet portal udruženja (uaba-otoka-krka.hr) koji se redovito ažurira aktualnostima što ih priređuju sve otočne podružnice. Tijekom ožujka, pored ostalih aktivnosti, organizirano je obilježavanje Međunarodnog dana žena, kao i tribina Fašizam/antifašizam danas na kojoj su svoja izlaganja, pred krčkim srednjoškolcima i njihovim profesorima, održali eminentni hrvatski povjesničari -  akademik Petar Strčić i prof. dr. sc. Tvrtko Jakovina - s ciljem aktualizacije ove danas vrlo značajne teme. Nadalje, 17. travnja, u naselju Polje organizirano je obilježavanje 68. obljetnice oslobođenja otoka Krka, a krajem lipnja povodom Dana antifaističke borbe na županijskom nivou u naselju Bajčići održan je skup antifašista, kojem je prethodilo tradicionalno polaganje vijenaca na otočne spomenike i spomen obilježja palim borcima Narodnooslobodilačke borbe.  Pored navedenih aktivnosti članovi udruge, ističe Fanuko, sudjelovali su kao gosti na brojnim obljetnicama, tribinama, skupovima i predavanjima poput opatijskih Dana antifašizma, mrkopaljskog Memorijala mira ili obljetnice oslobođenja logoraša iz rapskog Kampora.
Nakon što su podnesena izvješća o radu Foruma žena i Foruma mladih, predsjednik udruženja, predstavio je i ovogodišnje planove. Aktivnosti udruge koje će uvelike ovisiti o dodijeljenim financijskim sredstvima otočnih općina, naglašava Fanuko, i nadalje će biti usmjerene na obilježavanje značajnih datuma vezanih uz povijest NOR-a, prisustvo na brojnim komemoracijama, ali samoprezentaciju, odnosno promicanje načela antifašizma javnosti putem predavanja i tribina, odnosno što intenzivnijom suradnjom s medijima. U narednom periodu značajne će se snage usmjeriti na pomlađivanje članstva, održavanje spomenika i spomen obilježja, i to u nužnoj suradnji s jedinicama lokalnih samouprava, razvijanju suradnje s učenicima srednje i osnovne škola kao i udrugama proizašlim iz Domovinskog rata te brojnim aktivnostima vezanim uz javnost rada i poticanje edukacije. Upravo vezano uz potonje, tijekom ožujka Forum mladih planira organizirati tribinu namijenjenu srednjoškolcima s ciljem informiranja o danas živućim oblicima šovinizma i ksenofobije, kao i akciju u znak sjećanja na lik narodnog heroja Stjepana Filipovića. Tijekom lipnja, na Međunarodni dan antifašizma, nastavlja Fanuko, planira se promocija knjige Ivana Kosića Neverini i bonace - boduli i antifašizam, a edukacijska zadaća udrženja nastavlja se i akcijom s ciljem prisjećanja na srebrenički genocid. Ovogodišnji program biti će uvelike u znaku djelovanja Foruma mladih, priznaje Fanuko, čiji će članovi pridonijeti organizaciji festivala Prvomajski inkubator, te krajem godine sudjelovati na desetom izdanju pulskog Antifa festa (AFF) koji svoje posjetitelje, predavanjima, videoprojekcijskim blokovima, izložbama i koncertima, educira i promiče mogućnosti antifašističkog aktivizma.

Program UABiA otoka Krka za 2013. [.pdf]