Otvorenje 65. Ljetnih priredbi: Vokalni ansambl Antiphonus i Pavao Mašić

U povodu otvorenja 65. Ljetnih priredbi, u subotu, 03. srpnja 2021. godine, u crkvi sv. Kvirina, s početkom u 21.30 sati, nakon tradicionalne ceremonije i potpisivanja povelje, koncertni program izvest će Vokalni ansambl Antiphonus, i to u orguljaškoj pratnji Pavla Mašića. Ulaz je slobodan.

Ansambl kojeg vodi maestro Tomislav Fačini ovom će svečanom prigodom, u jednom od svakako najposebnijih otočnih romaničkih ambijenata, izvesti dva barokna remek-djela: motet Jesu, meine Freude Johanna Sebastiana Bacha, inspiriran počelom jednostavnosti korala, ali obogaćen sadržajima visoke umjetnosti, te Sedam madrigala Claudija Monteverdija - Sfogava von le stelle, Non si levava, Si ch’ io vorrei morire, Ohime il’ bel viso, Troppo ben puo, Ecco mormorar l’ onde i T’ amo mia vita. Uz voditelja Tomislava Fačinija, ansambl još čine: Anabela Barić, Monika Cerovčec, Martina Borse, Ivan Bingula i Siniša Galović.

Vokalni ansambl Antiphonus od osnutka 2008. godine daje sve od sebe da osvoji i oduševi svoju publiku, na svim hrvatskim festivalima, u brojnim gradovima i inozemstvu, dovitljivim koncertnim programima, u rasponu od srednjeg vijeka do suvremenih autora. Madrigali, moteti, opere, pastorale, organumi, oratoriji, gregorijanika i svi mogući žanrovi luk su kojim Antiphonus, poput muzikalnog Amora, odapinje strelice u srca svoje publike. Tako su neki od programskih vrhunaca netom proteklih sezona bili Bachova Muka po Ivanu, Cavallierijevo Prikazanje duše i tijela, Purcellova Dido and Aeneas, Lametacije i Lagrime di san Pietro Lassa, knjige madrigala Monteverdija, Gesualda, Luzzaschija i Ligetija, Vespro della Beata Vergine Claudija Monteverdija, Bachovi moteti, niz hrvatskih praizvedbi i djela naručenih za Antiphonus, zatvaranje zagrebačkog Biennala te nastupi kojima je ansambl predstavljao Hrvatsku u inozemstvu - turneje po Finskoj, Sloveniji, Srbiji i Francuskoj. Antiphonus je otvorio Muzej Apoksiomena, proslavio osnivanje Sveučilišta u Zadru, nastupao na Dubrovačkim ljetnim igrama, vraćao se dragim prijateljima i publici na Osorskim večerima, Korkyra Baroque, Orlando furioso u Dubrovniku, u brojnim prigodama u Zadru, Slavonskom Brodu, i u novije vrijeme u Splitu, gdje je 2018. godine osvojio Juditu. Među sjajnim glazbenicima s kojima surađuje u svojoj koncertnoj sezoni i gostovanjima, tu su Krešimir Špicer, Dmitry Sinkovsky, Pavao Mašić, Krešimir Stražanac, Edin Karamazov, Luca Pianca, Karolina Eyck, Margret Koell ili Pavle Zajcev.

S obzirom na trenutne epidemiološke prilike, organizatori mole da se besplatne ulaznice za dio glazbenih događanja preuzimaju na prodajnom mjestu u Galeriji Decumanus, J. J. Strossmayera 2 (stari grad), unutar njezinog redovnog radnog vremena, od ponedjeljka do subote, između 10.00 i 12.00 te 20.00 i 23.00 sata. U suprotnom, ulaznice se, ali samo iznimno, mogu rezervirati telefonom na 051 220 041. Također, ​potrebno je voditi računa o tome kako će broj mjesta u crkvi sv. Kvirina biti ograničen radi provođenja epidemioloških mjera.

Financijsku podršku ovogodišnjim Ljetnim priredbama, za čiju se organizaciju već tradicionalno brine Centar za kulturu Grada Krka, pružili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk, Turistička zajednica Grada Krka i Vinarija Katunar.