Osnovan Ogranak Matice hrvatske u Krku: Za predsjednicu izabrana Gordija Marijan

Ideja o osnivanju Ogranka Matice hrvatske u Krku seže daleko u prošlost, no upravo je u godini otežanih mogućnosti djelovanja u kulturi nastupio taj povijesni trenutak, a Osnivačka skupština odrađena je 23. lipnja u Velikoj vijećnici Grada Krka.

Za naš Krk, koji je zbog bogatog kulturnog nasljeđa prozvan zlatnim otokom i kolijevkom glagoljice, možemo kazati kako nije bio potpun bez postojanja i djelovanja Matice hrvatske kao ustanove od nacionalnog značaja. Stoga je Inicijativni odbor u ožujku ove godine uputio molbu Glavnom odboru Matice hrvatske za odobrenjem osnutka Ogranka Matice hrvatske u Krku, smatrajući kako bi taj čin doprinio promicanju i njegovanju hrvatske kulture, povijesti i jezika na području grada i otoka  Krka. Također, izražena je iskrena želja za doprinosom ostvarenju ciljeva i djelatnosti Matice hrvatske s posebnim osvrtom na istraživanje, čuvanje, razvijanje i promicanje narodnog i kulturnog identiteta, proučavanje i njegovanje hrvatske baštine te skrb o razvoju i osobitostima hrvatskoga jezika. Odobrenje Glavnog odbora Matice hrvatske o osnutku Ogranka Matice hrvatske u Krku potpisano je 30. travnja 2021. kada se obilježava 350. obljetnica tragične pogibije Frana Krste Frankopana i Petra Zrinskog.

Osnivačkoj skupštini prisustvovalo je svih 16 matičara s čitavog otoka Krka, članovi Inicijativnog odbora te uvaženi gosti iz Matice hrvatske i Grada Krka. U svečanost su uveli zvuci sopila mladih sopaca Mavra i Andrije Dobrinčića iz Vrbnika koji su predstavili Mantinjadu te tako okupljene podsjetili na dvoglasje tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja koje se nalazi na UNESCO-voj listi nematerijalne kulturne baštine.

Krčki gradonačelnik Darijo Vasilić u ime Grada Krka iskazao je zadovoljstvo biti domaćinom i sudjelovati u Osnivačkoj skupštini te čestitao svim članovima Inicijativnog odbora koji su ideju staru 50 godina konačno uspjeli provesti u djelo. Istaknuo je ovom svečanom prigodom i činjenicu kako je 1842. godine, kada je utemeljena Matica hrvatska, u Krku osnovana prva javna knjižnica, a naveo je i važnost djelovanja biskupa Antuna Mahnića i Staroslavenske akademije kao preteče Staroslavenskog institut u Zagrebu te bogatu glagoljašku povijest otoka Krka.

U ime Matice hrvatske nazočnima se obratio glavni tajnik Matice hrvatske Zorislav Lukić izrazivši posebno zadovoljstvo činjenicom da prisustvuje događaju koji je dugo očekivan u Središnjici Matice hrvatske, i koji će, svakako, biti posebno doživljen. Zahvalio se Gradu Krku na podršci te istaknuo važnost suradnje i potpore.

Predsjednik Matice hrvatske Stipe Botica sa zadovoljstvom je ustvrdio kako se ovim činom stupilo u veliku Matičinu obitelj; obitelj koja nije vezana srodstvom, već intimnom željom da se nešto dobro učini u korist svoga naroda. Dodao je, također, kako su Maticu hrvatsku velikani naše kulture nazivali narodnom akademijom jer  je brinula za kulturni i nacionalni identitet hrvatskog naroda i svih ljudi koji žive na hrvatskom području. Ona je bila i ostala simbol brige za nacionalni i kulturni identitet. Iskazao je, naposljetku, vjeru kako će ovaj divni otok, ovo mjesto pod okriljem Matice hrvatske, biti uzoran primjer rada ogranka.

Profesor povijesti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, dr. sc. Tomislav Galović srčano je pozdravio osnivanje Ogranka Matice hrvatske u Krku u svoje osobno ime te ime dr. Milana Radića, predsjednika Povijesnog društva otoka Krka  i načelnika općine Malinska - Dubašnica Roberta Kraljića. Kazao je, u ime Povijesnog društva otoka Krka, ali i kao član Matice hrvatske, da je kulturna baština otoka Krka ishodište i poticaj djelovanja svih udruga i njihove suradnje u čijim plodovima uživa cijelo naše društvo jer upravo je kultura ono što nas povezuje i čini boljima.

Nazočnim su se, također, obratili Leonard Eleršek i Rado Žic Mikulin, autori knjige Putom Sunca - Crveni bojovnici iz Horezma, koja je opisana kao hrvatska saga, dragulj usmene književnosti s otoka Krka zapisane arhaičnom puntarskom čakavštinom.

Tijekom Osnivačke skupštine izabrana su radna tijela Skupštine, usvojen Poslovnik i Pravila Ogranka Matice hrvatske u Krku te su jednoglasno prihvaćene sve donesene odluke. Za predsjednicu je izabrana Gordija Marijan, za potpredsjednika Petar Kopanica, a za tajnicu Gordana Gržetić, dok su ostali članovi Predsjedništva Mirjana Komadina Mergl i Milovan Kirinčić. Likvidator je Grad Krk, a u Nadzorni odbor izabrani su Darko Fanuko u svojstvu predsjednika te Rado Žic i Tvrtko Božić.

Po završetku Skupštine, uslijedilo je i prvo službeno kulturno događanje. Povodom osnivanja Ogranka i 350. obljetnice pogibije Frana Krste Frankopana i Petra Zrinskog organizirano je predstavljanje knjige Zrinski i Frankopan u hrvatskom stihu. O knjizi su kazivali prof. dr. sc. Stipe Botica i Božidar Petrač, književni tajnik Matice hrvatske. Riječ je o zbirci koja predstavlja izbor autorskih lirskih i epskih pjesama hrvatskih pjesnika tematski ili motivski vezanih uz tragični završetak političkoga pokreta Zrinskih i Frankopana koji je završio njihovim uhidbama i smaknućem. Knjigom je (na 373 str.) obuhvaćen izbor od 89 pjesama, 78 pjesnika, u vremenskom rasponu od Vladislava Menčetića, preko Fadils Kurtagić-Bratilski i Ivana Gorana Kovačića, pa sve do Mile Pešorde i Sonje Delimar. Izbor je načinjen temeljem pregleda hrvatske periodike, pjesničkih zbirki i antologija.

Ogranak Matice hrvatske u Krk je postao dio Matičine obitelji koja  broji oko 130 ogranaka. Ogranke u Matici nazivaju žilama kucavicama te će i kapi krčkih matičara pomoći tkati Matičine ciljeve.

Autor fotografija: Milovan Kirinčić.