Odluka o uvođenju nužnih epidemioloških mjera za područje Primorsko-goranske županije

Na temelju članka 47. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, a u vezi s člankom 18. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, te člankom 22.a Zakona o sustavu civilne zaštite, Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske, 03. listopada 2020. godine, donio je Odluku o uvođenju nužnih epidemioloških mjera za područje Primorsko-goranske županije.

I. Na prijedlog Stožera civilne zaštite Primorsko-goranske županije, uvode se nužne epidemiološke mjere za područje Primorsko-goranske županije.

II. Nužne epidemiološke mjere iz točke I. ove Odluke su:

– obveza pravilnog korištenja maski za lice ili medicinskih maski u svim javnim zatvorenim prostorima (trgovine, banke, pošte, crkve, ljekarne, zdravstvene ustanove i sl.) te u javnom prijevozu osim u slučajevima propisanih ili preporučenih izuzeća;

– na javnim događanjima, manifestacijama i okupljanjima u zatvorenom prostorima može biti prisutno najviše 500 osoba, a na otvorenim prostorima 1000 osoba;

– na svim privatnim okupljanjima i svečanostima (vjenčanja, svadbene svečanosti, sahrane, rođendanske proslave i sl.) može biti prisutno najviše 50 osoba;

– preporuka osobama starije životne dobi i rizičnim skupinama da ne koriste javni gradski i prigradski prijevoz u vremenu od 06.00 do 08.30 sati, osim u opravdanim razlozima;

– preporuka poslodavcima da organiziraju rad od kuće gdje je to moguće;

– preporuka poslodavcima da potiču nošenje maski za lice ili medicinskih maski na radnom mjestu kada je to moguće i epidemiološki opravdano;

– preporuka poslodavcima kod kojih se obavlja rad u zatvorenom prostoru da osiguraju uvjete za održavanje fizičke distance od dva metra u svim smjerovima uvijek kada je to moguće.

Iznimno od ograničenja iz podstavka 2. stavka 1. ove točke, dopušteno je organiziranje javnih događanja, manifestacija i okupljanja s većim brojem osoba ako se za svakog sudionika može osigurati sjedeće mjesto uz minimalni razmak od dva metra, napravi pisani plan odvijanja događanja, manifestacije ili okupljanja, uspostavi redarska služba i imenuje odgovorna osoba te dobije odobrenje teritorijalno nadležne službe civilne zaštite.

U slučaju pogoršanja epidemiološke situacije na području neke jedinice lokalne samouprave, stožer civilne zaštite te jedinice lokalne samouprave može broj osoba propisan za javna događanja, manifestacije i okupljanja odnosno privatna okupljanja i svečanosti dodatno umanjiti.

III. Zadužuju se stožeri jedinica lokalne samouprave za pojačani nadzor pridržavanja propisanih epidemioloških mjera.

IV. Ova Odluka stupa na snagu dana 05. listopada 2020. godine, i objavit će se u Narodnim novinama.

Sve ostale odluke preuzmite: ovdje!

Prilozi: